Polska Wschodnia dostanie szybki internet
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) szykuje się do budowy sieci, która będzie otwarta dla wszystkich operatorów i uzupełni braki w infrastrukturze technicznej w Polsce Wschodniej. O przedsięwzięciu dyskutowano w czasie konferencji, która odbyła się w Ministerstwie.
Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW) ma zapewnić do końca 2013 roku dostęp do usług szerokopasmowych dla 90 proc. gospodarstw domowych i 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorstw w 5 województwach Polski Wschodniej: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
Na terenach wspomnianych województw budowana będzie struktura teleinformatyczna uzupełniająca zasoby różnych operatorów. W pierwszej kolejności budowane będą tzw. elementy pasywne niezbędne do instalacji i działania szerokopasmowej sieci internetowej np.: kanalizacja teletechniczna, przewody, światłowody, maszty, studnie i lokalizacje węzłów telekomunikacyjnych.
W ramach SSPW odrębnie dla każdego z pięciu województw zostanie wybrany operator infrastruktury, którego zadaniem będzie utrzymanie, konserwacja i naprawą infrastruktury, ale również jej udostępnianie na równych zasadach podmiotom trzecim. Co ważne - operator infrastruktury nie będzie mógł dostarczać usług klientom końcowym.
W ocenie prezes UKE, Anny Streżyńskiej, która wzięła udział w konferencji, bez interwencji publicznej znaczna część mieszkańców Polski Wschodniej będzie odcięta od nowoczesnej infrastruktury. Streżyńska uważa ponadto, że korzystny dla konkurencyjności będzie otwarty dostęp do infrastruktury pasywnej.
Budżet projektu, w przeważającej mierze będzie oparty o środki funduszy europejskich. Wyniesie 300 mln euro z czego na dofinansowanie z EFRR przypada ok. 255 mln euro. Zakłada się także, że środki porównywalne z całkowitym budżetem projektu zostaną zainwestowane przez operatorów komercyjnych w rozwój sieci dostępowych, komplementarnych do budowanych ze środków publicznych.