Rewolucyjna technologia 5G już zaczęła działać komercyjnie w Europie

Chociaż mówi się, że przełomowa technologia 5G zostanie uruchomiona komercyjnie jako pierwsza w Chinach w 2019 roku, to jednak już teraz jest testowana i na Starym Kontynencie.

Rewolucyjna technologia 5G już zaczęła działać komercyjnie w Europie
Rewolucyjna technologia 5G już zaczęła działać komercyjnie w EuropieGeekweek - import

Technologia 5G nie ma być tylko nowym standardem szybszej komunikacji z całym światem, ale przede wszystkim dzięki niej ludzkość ma zacząć rozwijać się znacznie szybciej gospodarczo, od transportu i energii, po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.

5G odmieni życie zarówno firm, jak i zwykłych ludzi. Będzie oferowała ona bowiem prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do nawet 100 Gbps. Dla porównania, obecnie rozwijane technologie LTE pozwalają na dostęp do internetu z przepustowością do 600 Mbps.

W tej chwili sieci mogą obsługiwać jednocześnie ok. 5 miliardów użytkowników. Sieć 5G zniesie te granice, oferując dostęp do Internetu setkom miliardów użytkowników, w tym aplikacji, urządzeniom mobilnym i robotom.

Technologia ta pozwoli na szybką i bezpieczną wymianę informacji pomiędzy najróżniejszymi urządzeniami mobilnymi i Internetu Rzeczy. Uczyni nasze domy, samochody i całe życie bardziej nam przyjaznym, a nasze działania bardziej efektywnymi.

Chociaż upowszechnienie się tego standardu nastąpi dopiero za kilka lat, to jednak od kilku miesięcy trwają testy tej technologii w różnych krajach świata. Nie jest tajemnicą, że pionierami rozwoju są tutaj Chiny i USA, ale to w Finlandii i Estonii właśnie wystartowała komercyjna wersja tej usługi.

Rewolucyjna technologia 5G już zaczęła działać komercyjnie w Europie. Oto oferta. Fot. Elisa.

Tego wielkiego kroku dokonał operator o nazwie Elisa, który już nawet rozpoczął sprzedaż subskrypcji usługi dostępu do Internetu w standardzie 5G. Pierwsi klienci mogą już skorzystać z superszybkiego dostępu do globalnej sieci w fińskim Tampere i estońskim Talinie.

W tej chwili sieć pracuje w częstotliwości 3,5 GHz i z prędkością 2,2 Gbps. Podczas oficjalnej prezentacji Anne Berner, fińska minister transportu i łączności odbyła wideokonferencję z Juhanem Partsem, estońskim ministrem gospodarki. Operator Elisa przygotowała technologię i wdrożyła ją z pomocą chińskiego giganta Huawei.

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku Minister Cyfryzacji podpisała porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. Wówczas rządowe agencje, naukowcy i przedsiębiorcy rozpoczęli współpracę ku wspólnemu celu stworzenia sieci piątej generacji. Ministerstwo chce, aby technologia ta zaczęła funkcjonować w naszym kraju już za 2 lata, a za 7 lat ma objąć swoim zasięgiem wszystkie miasta i szlaki transportowe.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Elisa/Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas