Robak zaatakował komputery NASA

Firma Eset opublikowała zestawienie zagrożeń, które we wrześniu najbardziej dokuczały użytkownikom komputerów na całym świecie. Raport otwiera rodzina zagrożeń czyhających w plikach autostartu na nośnikach danych. Eset zanotowała również aktywność robaka internetowego "Here you have", który rozprzestrzeniając się za pośrednictwem maili trafił nawet do komputerów NASA.

We wrześniu laboratoria antywirusowe firmy Eset zidentyfikowały falę ataków robaka internetowego znanego jako "Here you have" lub Win32/Visal. Zagrożenie to spowodowało sporo zamieszania i sprowadziło kłopoty na wiele znanych firm i instytucji, takich jak NASA czy Disney.

Win32/Visal wykorzystał do rozprzestrzeniania się w sieci, popularną metodę opartą o komunikację mailową i socjotechniczne sztuczki. Obiecując potencjalnym ofiarom dostęp do filmów erotycznych Visal przekonywał użytkowników do kliknięcia w załączony do wiadomości link. Skutkiem takiego działania było pobranie na komputer użytkownika wspomnianego zagrożenia, które natychmiast po przedostaniu się na dysk ofiary instalowało się w katalogu Windows, podszywając się pod plik systemowy CSRSS.EXE. Chwilę później blokowane były zabezpieczenia antywirusowe obecne na komputerze, a robak rozpoczynał rozsyłanie swoich kopii do wszystkich kontaktów z książki adresowej użytkownika.

Reklama

Mimo, że Win32/Visal nie korzystał z żadnych zaawansowanych metod ataku robak ten okazał się zadziwiająco skuteczny, a tempo jego rozprzestrzeniania się w sieci biło rekordy, stanowiąc na początku września znaczną część całego ruchu spamowego w internecie.

Dlaczego Visal okazał się tak skuteczny?

Specjaliści nie mają wątpliwości - zagrożenie atakowało bezpośrednio użytkowników, którzy bardzo często nie potrafią odróżnić bezpiecznych treści od zagrożeń i zbyt często klikają w nieznane linki lub otwierają załączniki od nieznanych nadawców. Atak Win32/Visal z początku września wymierzony był przede wszystkim w duże środowiska firmowe i jak się okazało był bardzo skuteczny, jednak jak podkreśla Eset nawet najlepsze rozwiązania zabezpieczające nie zagwarantują skutecznej ochrony sieci firmowej, jeśli zaniedba się szkolenia pracowników.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ESET | komputery | robak | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy