Robaki 2005
Panda Software opublikowała listę wirusów wykrywanych najczęściej przez bezpłatny skaner online Panda ActiveScan w 2005 roku. Nowe zagrożenia pochodzą z Internetu, weterani nadal groźni, twórcom wirusów zależy na korzyściach finansowych - to tylko niektóre wnioski płynące z analizy zestawienia.
Ranking zagrożeń występujących w 2005 roku nie zmienił się znacząco w stosunku do roku poprzedniego - w dalszym ciągu nasze komputery były atakowane przez te same wirusy, co w roku 2004 i nie wystąpiły duże epidemie. Nie oznacza to jednak, że ryzyko zainfekowania komputera zmalało. Przeciwnie, aktywność wirusów w Internecie jest w chwili obecnej znacznie wyższa niż kiedykolwiek, przede wszystkim z powodu strategii, jaką przyjmują twórcy złośliwych kodów, których celem jest rozprzestrzenianie dużej ilości wariantów złośliwych kodów w bardzo krótkim czasie. Dobrym przykładem są tutaj wirusy takie, jak Bagle, Sober czy rodzina robaków Mytob.
Pierwsze miejsce na świecie (drugie w Polsce) zajął Sdbot.ftp, który utrzymywał swoją pozycję przez ostatnie sześć miesięcy. Cała rodzina trojanów pobierana na zaatakowany komputer za pośrednictwem protokołu FTP była odpowiedzialna za 3,7% wszystkich wykrytych infekcji na świecie. Drugie miejsce zajął nieustępliwy weteran Netsky.P, który od czasu swojej premiery w roku 2004 pojawiał się nieustannie w rankingach najczęściej wykrywanych zagrożeń. Co ciekawe, robak ten wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach programu Internet Explorer opisaną i usuniętą ponad rok temu.
Trzecie miejsce na świecie, a pierwsze w Polsce przypadło QHost.gen. Trojan ten uniemożliwia użytkownikowi dostęp do stron internetowych firm zajmujących się zabezpieczaniem komputerów.
Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Gaobot.gen, rodzina robaków wykorzystujących do rozprzestrzeniania się luki w zabezpieczeniach różnego rodzaju oprogramowania, trojan Citifraud.A, stworzony w celu popełniania przestępstw internetowych polegających na wykradaniu haseł do kont bankowych, poczty elektronicznej itp. oraz Zapchast.D. Listę zamykają weterani: Parite.B, Netsky.D i Sasser.ftp, znane wszystkim rodziny zagrożeń internetowych, które rozprzestrzeniają się poprzez pobieranie swojego kodu na zaatakowany komputer z wykorzystaniem protokołu FTP. Ostatnie miejsce zajmuje Psyme.C.