Sieci społecznościowe pomogły w złapaniu Husajna
Saddam Husajn został złapany na 3 miesiące przed startem serwisu Facebook, ale jak miało okazać się po latach - amerykański wywiad do jego namierzenia używał metodologii stosowanej w serwisach społecznościowych.
Historia Husajna
Profil Husajna
Artykuł w Slate pokazuje innowacyjne podejście do rozszyfrowania tajemnicy Husajna. Zamiast stworzenia profilu, w którym dyktator znajduje się na samym szczycie, a jego ludzie poniżej - zrezygnowano z klasycznej "piramidki", zastępując ją profilem społecznościowym, w którym Husajn był postrzegany jako jeden z wielu "znajomych", jakich posiadają inni członkowie "serwisu społecznościowego" (sieci irackich kontaktów dyktatora). Wcześniej sieć zależności dyktatorów wzorowano na analizie systemu zależności z III Rzeszy - na samej górze znalazł się Adolf Hitler, a poniżej jego zaufani ludzie. W przypadku Husajna zastosowano sieci społecznościowe. Takie podejście miało pomóc w znalezieniu dyktatora Iraku.
Web 2.0 staje do walki
Co ciekawe, taka sama taktyka nie umożliwiłaby znalezienia Osamy bin-Ladena. Jego "sieć znajomych" działa zupełnie inaczej niż sieć Husajna. Po prostu jego sieć kontaktów nie odzwierciedla sposobu działania serwisu społecznościowego.
Saddam Husajn został zatrzymany osiem miesięcy po inwazji na Irak - amerykańscy żołnierze pojmali go 13 grudnia 2003 roku na farmie oddalonej 15 kilometrów od Tikritu. Byłego dyktatora znaleziono w ziemiance wykopanej dwa metry pod ziemią. Po przeprowadzeniu procesu sądowego, były prezydent Iraku został stracony 30 grudnia 2006 roku.
ŁK