Spartańskie warunki pracy w firmie Amazon
Amazon widziany przez pryzmat swojego serwisu internetowego to nowoczesne przedsiębiorstwo. Obraz ten diametralnie zmienia się, gdy spojrzymy na firmowe magazyny działające niczym XIX-wieczna fabryka. Poznaj dziwne zasady, jakie tam obowiązują.
Tysiące pracowników magazynów to kluczowy element całego systemu. To od nich zależy, czy klienci Amazonu dostaną na czas zamówiony towar. Warunki zatrudnienia drastycznie odbiegają jednak od standardów, o których myślimy w kontekście potężnej firmy technologicznej.
Magazyny Amazonu nie mają nic wspólnego z siedzibami Facebooka, Skype'a czy Apple'a. Pracownicy muszą wytrzymywać temperatury blisko 40 stopni Celsjusza, a w ewentualnym odpoczynku przeszkadza świadomość, że każda przerwa w pracy jest odnotowana.
Amazon opracował punktowy system dokumentujący naruszenia firmowego regulaminu. 6 punktów oznacza pożegnanie z pracą. O wewnętrznych zasadach, których naruszenie skutkuje punktami karnymi, poinformował jeden z pracowników Amazonu. Wśród normalnych, typowych dla każdego miejsca pracy regulacji można znaleźć również sporo osobliwości. Oto niektóre z nich.
7 minut!
Tyle czasu ma pracownik na rozpoczęcie i zakończenie pracy. W ciągu 7 minut od przyjścia powinien przebrać się w strój roboczy i zgłosić się na swoim stanowisku. Taki sam limit czasu przysługuje po zakończeniu pracy - 7 minut musi wystarczyć na przebranie się i wyjście. Każde opóźnienie jest odnotowywane punktem karnym.
Nie rozmawiaj!
Ten zakaz został eufemistycznie określony "monitorowaniem aktywności społecznej". Gdy nadzorcy dostrzegą, że dwie osoby zbyt często rozmawiają ze sobą, ich stanowiska pracy zostaną rozdzielone. Recydywa skutkuje karnym punktem.
Żadnych szminek!
Amazon nie chce, by pracownicy używali jakichkolwiek produktów, które znajdują się również w ofercie sklepu. Wśród zakazanych przedmiotów znalazła się m.in. szminka. Błyszczyk jest w porządku - można go używać.
Żadnych gum!
Guma do żucia na liście zakazów to dość skomplikowana sprawa. Pracownicy nie mają prawa mieć jej w kieszeniach, jednak jeśli przyjdą do pracy, żując gumę, nie ma żadnego problemu.
Tylko woda!
W czasie pracy można pić tylko czystą wodę. Co więcej, woda może być przechowywana jedynie w jasnych, przejrzystych butelkach, co ułatwia kontrolowanie ich zawartości. Soki, napoje gazowane czy jakiekolwiek inne kolorowe płyny są zabronione.
Oszczędzaj taśmę klejącą!
Pracownicy mają odgórny nakaz oszczędzania taśmy i przechodzą specjalne szkolenia, jak zminimalizować zużycie strategicznych surowców. Paczki są kontrolowane przez nadzorców sprawdzających m.in. ilość zużytej taśmy klejącej. Zużyłeś zbyt dużo? Punkt karny!
Nie leń się!
Swoje zadania pracownicy muszą wykonywać w ściśle określonym tempie - na każdą czynność przewidziano odpowiednią ilość czasu. Nad efektywnością pracowników czuwa system skanerów monitorujących tempo pracy. Zbyt wolna praca oznacza punkty karne.
Pracują tylko zdrowi!
To ograniczenie nie wynika - wbrew pozorom - z troski o stan zdrowia personelu czy z obawy przed epidemią. Przyczyną jego wprowadzenia jest fakt, że chorzy pracują wolniej i są mniej wydajni. Aby pożegnać się z pracą w Amazonie wystarczy przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Żadnych zegarków!
Zakaz noszenia zegarków to kolejna regulacja mająca zapobiegać kradzieżom. Odkąd w ofercie Amazonu pojawiły się czasomierze, pracownicy muszą zdejmować swoje zegarki przed rozpoczęciem pracy.
Nie spóźniaj się!
Ten z pozoru rozsądny zakaz nie daje żadnych szans na wytłumaczenie się. System jest prosty: każde rozpoczęte 30 minut spóźnienia to 0,5 punktu karnego. Nieobecność w pracy to 3 punkty. Dla przypomnienia: gdy zbierzesz 6 punktów, wylatujesz.
Łukasz Michalik
Źródło: http://vbeta.pl