Starlink już dostępny w Polsce w preorderze. Nie jest tanio, ale to przyszłość

SpaceX tak szybko rozbudowuje swoją konstelację kosmicznego Internetu, że nadszedł już najwyższy czas na dostępność usługi nie tylko w USA, ale na całym świecie, w tym również w Polsce.

Starlink już dostępny w Polsce w preorderze. Nie jest tanio, ale to przyszłość
Starlink już dostępny w Polsce w preorderze. Nie jest tanio, ale to przyszłośćGeekweek - import

Okazuje się, że Starlink ma być dostępny w naszym kraju jeszcze w tym roku. Tymczasem SpaceX już udostępniło witrynę, na której możecie zamówić usługę w przedsprzedaży. Niestety, trzeba się spieszyć, ponieważ liczba zestawów zarezerwowanych dla naszego kraju jest ograniczona (). Wciąż mówimy bowiem o globalnych testach tej usługi.

Gdy już wyjdzie ona z fazy eksperymentalnej, będzie można zakupić zestaw kosmicznego Internetu bez ograniczeń, bez względu w jakim kraju się znajdziemy. Do tej pory Starlink był dostępny w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Do końca roku ma zacząć pojawiać się praktycznie we wszystkich krajach świata.

SpaceX ujawniło ceny zakupu zestawu testowego w Polsce. Nie jest tanio, ale Starlink to przyszłość, która odmieni nie do poznania naszą interakcję z globalną siecią. Elon Musk zapowiada, że w niedalekiej przyszłości, wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem usługą, ceny mocno spadną. Obecnie system ma już 10 tysięcy użytkowników, ale zwiększy się ona do miliona, z możliwością rozszerzenia do 5 milionów. Za sprzęt jednorazowo trzeba zapłacić 2269 złotych plus koszty dostawy na poziomie 276 złotych. Jeśli chodzi o abonament miesięczny, to musimy przygotować się na wydatek 449 złotych.

W zamian Starlink już teraz oferuje download ze średnią prędkością 100 Mb/s (maks 180 Mb/s) i upload z prędkością 25 Mb/s (maks 35 Mb/s), a to wszystko przy pingu na poziomie 30 ms. Musk zapewnia, że niebawem będzie dużo lepiej. Na orbicie znajduje się obecnie ponad 1000 mikrosatelitów. SpaceX planuje, że do 2023 roku ma być ich już 4400, a docelowo będzie nawet 40 tysięcy.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. SpaceX

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas