Szkodliwe programy w Polsce - czerwiec 2010
Firma Kaspersky Lab Polska, prezentuje czerwcowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski.
Raport podzielony jest na dwie części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej infekowanych w czerwcu miast oraz aktywność szkodników w poszczególnych województwach. Druga składa się na Top 20 szkodliwego oprogramowania występującego na komputerach polskich użytkowników.
Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast
Na poniższym wykresie przedstawiono dziesięć miast, w których odnotowano najwięcej zarażeń złośliwym oprogramowaniem. Razem dają one około 60 proc. infekcji w skali kraju, jest to wynik o 5 proc. mniejszy w stosunku do maja. Tabela poniżej uwzględnia także zmiany, jakie zaszły w Top 10 w ciągu ostatniego miesiąca.
W czerwcowym zestawieniu pojawiły się trzy nowe miasta - Szczecin, Rzeszów i Zabrze. Mimo tego, że Warszawa wciąż jest na pierwszym miejscu, to właśnie tam najbardziej zmniejszyła się liczba infekcji (z prawie 20 do 15 proc.). Największy spadek odnotował Gdańsk, który przesunął się z miejsca siódmego na dziesiąte. Jedynym miastem, które w Top 10 odnotowało wzrost jest Łódź, która plasuje się obecnie na drugiej pozycji.
Poniższa mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.
- poniżej 1,5 proc. - kolor zielony
- między 1,51 proc. a 5 proc. - kolor żółty
- między 5,01 proc. a 9 proc. - kolor pomarańczowy
- między 9,01 proc. a 20 proc. - kolor czerwony
- powyżej 20 proc. - kolor bordowy
W czerwcu mapa Polski prezentująca poziom infekcji w poszczególnych województwach została zdominowana przed dwa kolory - żółty i czerwony. Od maja zatem wzrosła liczba infekcji w dwóch województwach, śląskim i dolnośląskim. Pomorskie, podlaskie i lubelskie odnotowały spadek zarażeń. Co ciekawe, już od kilku zestawień nie stwierdziliśmy wzrostu na tyle dużego, by pojawił się kolor bordowy (powyżej 20 proc. infekcji w skali kraju).
Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce
Druga część raportu dotyczy Top 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały polskich użytkowników. Czerwcowy raport zawiera znacznie mniej nowości niż zestawienie sprzed miesiąca. Jest ich dokładnie dziesięć, a wśród szkodników obecnych w poprzednim zestawieniu największy awans należy do not-a-virus:AdWare.Win32.RON.heur, zaś spadek do not-a-virus:AdWare.Win32.FakeP2P.a.
Ta ostatnia aplikacja należy do grupy fałszywego oprogramowania (Rogue software). Jej działanie jest uciążliwe dla użytkownika. Dodaje ona do przeglądarki pasek narzędzi oraz zmienia stronę startową, natomiast na pulpicie mogą pojawić się ikony nieznanych wcześniej programów. Co jakiś czas wyświetlana jest też reklama. Takie działanie ma zachęcić użytkownika do kupna produktu, który częstokroć okazuje się kompletnie bezużyteczny i drogi.