"Tak się bawią 18-latki na domówkach" czyli kolejne wyłudzenia z użyciem Facebooka

Polscy użytkownicy Facebooka powinni uważać bowiem na portalu społecznościowym pojawił się kolejny przypadek oszustwa. Jak informuje serwis Niebezpiecznik, cały przekręt opiera się na publikowaniu "szokujących wiadomości" i wyłudzeniu pieniędzy poprzez subskrypcję SMS. Lepiej omijać fałszywy news zatytułowany jako "Tak się bawią 18-latki na domówkach".

Tak wygląda wiadomość opublikowana na profilu osoby zainfekowanej scamem. Źródło: Niebezpiecznik.pl
Tak wygląda wiadomość opublikowana na profilu osoby zainfekowanej scamem. Źródło: Niebezpiecznik.plinstalki.pl

Na profilach zainfekowanych osób pojawia się link do przykuwającego uwagę newsa pod tytułem "Tak się bawią 18-latki na domówkach". Całość przyozdobiono bardzo pikantnym zdjęciem. Kliknięcie w link z filmem powoduje przeniesienie na fikcyjną stronę informacyjną wiadomości-fakty.pl. Zamieszczono na niej kilka zdań na temat zajścia oraz okno flash wyglądające jak webowy odtwarzacz filmów. Oszuści informują, że film przeznaczony jest tylko dla pełnoletnich, a jego odtworzenie będzie możliwe po podaniu numeru telefonu, na który przesłany zostanie kod aktywacyjny.

W rzeczywistości chodzi o wyłudzenie numeru na który przysyłana będzie subskrypcja SMS, a jej koszt wynosi 2,46 PLN / dzień z VAT. Zasady usługi subskrypcji Badabee opisano "drobnym druczkiem" w oknie odtwarzacza. Po wprowadzeniu numeru telefonu użytkownik otrzymuje PIN, a przez wprowadzenie go na stronie potwierdza zaakceptowanie regulaminu serwisu. Każdy dzień to ponad 2 zł więc łatwo policzyć, że w miesiąc można stracić z konta nawet 73 zł!

Fikcyjna strona informacyjna wiadomości-fakty.pl
Fikcyjna strona informacyjna wiadomości-fakty.plinstalki.pl

Co zrobić gdy usługa została już aktywowana? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w opisie subskrypcji, dezaktywacji można dokonać poprzez wysłanie bezpłatnego SMS o treści STOP BD pod numer 60235.

Oszuści znaleźli bardzo prosty sposób na rozpowszechnianie filmiku na Facebooku. Po wejściu na stronę wyświetla się okienko z prośbą o akceptację polityki Cookies. Weryfikacja polega na wpisaniu nazwy miasta. Oczywiście pole to jest sfałszowane, a kryje się pod nim formularz dodawania komentarza na Facebooku. W ten sposób na profilu zupełnie nieświadomej ofiary pojawi się link do gorącego filmiku.

instalki.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas