Tego się nikt nie spodziewał. Młodzi bardziej podatni na fake newsy

Umiecie odróżnić fake newsy od prawdziwych informacji? Zdecydowanie nie jest to prosta sprawa, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę coraz bardziej powszechne wykorzystywanie sztucznej inteligencji generującej różnorakie treści. Fake newsy mają się w sieci dobrze, na nieszczęście użytkowników. Naukowcy opracowali test, który pozwala sprawdzić, jak nam idzie odróżnianie prawdy od fałszu.

Fake news czy prawda? Młodzi mają spory problem z rozpoznaniem
Fake news czy prawda? Młodzi mają spory problem z rozpoznaniemJohn Schnobrich Unsplash

Test MIST (Misinformation Susceptibility Test) został opracowany przez psychologów z Cambridge. Pomaga on ocenić podatność badanych na fałszywe informacje, a tym samym umiejętność odróżniania prawdy od fake newsów. Test może sobie zrobić każdy, a naukowcy przeprowadzili go na wybranej przez siebie grupie Amerykanów. Wyniki tego badania mogą zaskakiwać.

Młodzi bardziej podatni na fake newsy? Na to wygląda

Badanym pokazano 20 nagłówków. Następnie poproszono ich o rozpoznanie, które z nich są prawdziwe, a które fałszywe — brzmi raczej prosto, ale rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Dorośli Amerykanie poradzili sobie dość dobrze, bo zidentyfikowali średnio dwie trzecie nagłówków (65 procent), jednak wynik ten nadal zdaje się pozostawiać wiele do życzenia.

Jak się jednak okazało, to młodzi dorośli są bardziej podatni na nieprawdziwe informacjemają większą trudność z odróżnieniem ich od prawdy, co wydawałoby się nieoczywiste, biorąc pod uwagę to, ile czasu spędzają online — to mogłoby ich w pewien sposób uczyć tego, jakie zagrywki są stosowane, by karmić użytkowników internetu fake newsami.

Jedynie 11 procent osób w wieku od 18 do 29 lat uzyskało wysoki wynik w teście, a 36 procent otrzymało niski wynik. Jeżeli chodzi o starsze roczniki, to warto zauważyć, że aż 36 procent osób w wieku 65 lat lub starszych uzyskało wysoki wynik, a 9 procent niski.

Jak wskazują badacze, im więcej czasu osoby badane spędzały w internecie w celach rekreacyjnych, tym większa była ich podatność na dezinformację. Osoby, które spędzały do dwóch godzin online dziennie, uzyskiwały wyższe wyniki w teście, niż osoby spędzające dziewięć lub więcej godzin w sieci.

Chcecie wiedzieć, czy jesteście podatni na fake newsy? Możecie to sprawdzić, ponieważ test MIST jest łatwo dostępny pod tym adresem. Potrzebujemy jedynie kilka minut, by poddać się badaniu. Musimy mieć też powyżej 18 lat.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas