USA: inwigilacja w sieciach społecznościowych

Amerykańska organizacja obywatelska Electronic Frontier Foundation (EFF) zażądała od rządu USA i agencji rządowych wydania informacji o tym, czy i w jaki sposób rząd wykorzystuje sieci społecznościowe do zbierania danych i inwigilowania obywateli.

Pozew złożony przed federalnym sądem okręgowym w San Francisco jest następstwem wielu wniosków wystosowanych przez organizacje zajmujące się ochroną praw obywatelskich. Mają one prawo do takich działań na podstawie przepisów Freedom of Information Act (FOIA). Ministerstwo Sprawiedliwości, CIA, Ministerstwo Bezpieczeństwa Wewnętrznego i inne agencje, takie jak FBI, nie udzieliły na nie jednak odpowiedzi i EFF zdecydowała się wystąpić do sądu.

Istnieją przesłanki do tego, by przypuszczać, że rząd Stanów Zjednoczonych wykorzystuje sieci społecznościowe do śledztw - czytamy w treści pozwu. Z dokumentów sądowych wynika, że agenci FBI obserwowali na Facebooku i LinkedIn działalność programisty WWW i aktywisty Aarona Schwartza. FBI przeszukało dom pracownika socjalnego, gdy w czasie spotkania G 20 za pomocą Twittera informował on demonstrantów o ruchach policji.

Reklama

Z kolei z artykułu w "Boston Globe" wynika, że policjanci, używając sfałszowanych kont na Facebooku i w innych sieciach społecznościowych, działają w sposób niejawny. Inni śledczy szukali tam dowodów na spożywanie alkoholu przez nieletnich.

EFF domaga się wydania rządowych dyrektyw w zakresie pracy z sieciami społecznościowymi i analizy pozyskiwanych tam danych. Organizacja powołuje się przy tym na ustawę FOIA, zgodnie z którą każdemu obywatelowi USA przysługuje prawo do wiedzy o tym, jakie informacje i w jakich okolicznościach są zbierane na jego temat - powiedział James Tucker, student Samuelson Clinic, który bierze udział w akcji EFF.

W czasie, kiedy parlament USA debatuje nad lepszą ochroną danych w sieciach społecznościowych, należy ujawnić, w jakim zakresie dostępne w nich informacje są wykorzystywane już teraz - postulują autorzy pozwu.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: rząd | FBI | organizacja | inwigilacja | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy