Zaskakujące zmiany w Google

Larry Page zastąpił Erica Schmidta w fotelu CEO Google. Ostatnie dni pokazują, że roszady personalne oznaczają w firmie prawdziwą rewolucję. Co się zmienia?

Można stwierdzić, że historia zatoczyła koło - Larry wraca do funkcji, którą pełnił na początku istnienia Google. Jakie są oficjalne przyczyny zmiany prezesa? Eric Schmidt stwierdził, że Larry zdobył już odpowiednią wiedzę i doświadczenie aby przejąć pełnię kontroli nad firmą. Jednocześnie uproszczony ma zostać proces decyzyjny, ograniczony do Larry'ego i Sergeya.

Eric, który stał się przewodniczącym rady nadzorczej, ma pełnić jedynie funkcję doradczą. Nowe stanowisko oznacza, że dotychczasowy CEO będzie zajmował się tym, na czym zna się najlepiej - zadaniami wyłącznie biznesowymi.

Reklama

Jakie decyzje podjął Larry? Wydzielono 6 grup produktowych Google. Każdą z nich zajmuje się jeden z dyrektorów podległy bezpośrednio prezesowi - ma to z jednej strony zwiększyć autonomię dyrektorów, a z drugiej przyspieszyć podejmowanie decyzji. Kto znalazł się w kluczowej grupie? Alan Eustace zajmuje się wyszukiwarką, Susan Wojcicki - reklamami, Andy Rubin odpowiada za Androida, Salar Kamangar za YouTube'a. Społecznościami zajmuje się Vic Gundotra, a Sundar Pichai odpowiada za Chrome'a.

Sześcioro dyrektorów z pewnością może mówić o awansie. W obliczu tych zmian dyskusyjna staje się pozycja Marissy Mayer. W październiku 2010 roku Marissa, odpowiadająca za kluczowe produkty została oddelegowana do usług geolokalizacyjnych. Towarzyszył temu awans do komitetu operacyjnego - ścisłego kierownictwa firmy, tworzonego przez Erica, Larry'ego i Sergeya.

Biorąc pod uwagę decyzje Larry'ego, rola komitetu znacznie się zmniejszyła. Ponadto za geolokalizację i rynki lokalne ma odpowiadać Jeff Huber. Oznacza to faktyczną degradację Marissy.

Obserwując działania Larry'ego nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wraz z powrotem byłego CEO na swoje stanowisko, radykalnie zmieni się sposób działania firmy. Google wraca do korzeni - wielka korporacja staje się w praktyce zbiorem start-upów.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Larry Page | Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy