Zeus - nowe zagrożenie

Cyberprzestępcy korzystający z oprogramowania Zeus mogą przygotowywać się do nowej działalności - szpiegostwa przemysłowego. Do takich wniosków doszedł Gary Warner z Uniwersytetu Alabama w Birmingham monitorując działalność grup przestępczych korzystających z Zeusa.

Typowym zadaniem tego malware jest kradzież danych bankowych a następnie przesyłanie zebranych kwot na inne konta internetowe. Warner zauważył, że w ubiegłym roku część cyberprzestępców starała się wyciągnąć od swoich ofiar dane dotyczące zatrudnienia - na fałszywych stronach bankowych wymagali oni od ofiar podawania również numerów telefonów oraz nazw pracodawców. Warner prześledził również dyskusje na forach, gdzie cyberprzestępcy dyskutowali na temat wykorzystania zebranych w ten sposób informacji.

- Chcą wiedzieć gdzie pracujesz, bo zawartość twojego komputera może mieć dla kogoś większą wartość niż kradzież funduszy z twojego konta - tłumaczy Warner.

Zeus pozwala na zdalną kontrolę nad komputerami, przeglądanie znajdujących się w pamięci plików, a dzięki tunelowaniu możliwe jest także buszowanie po sieci korporacyjnej. Ta ostatnia funkcjonalność zachęca do wykorzystania malware do szpiegowania na skalę przemysłową.

Źródło: hacking.pl

Reklama

Źródło informacji

hacking.pl
Dowiedz się więcej na temat: zagrożeni | cyberbezpieczeństwo | zeus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy