Zobacz dzisiejszy start mikrosatelitów Starlink, które działają na Linuxie [FILM]

Firma SpaceX w szybkim tempie buduje na orbicie konstelacje kosmicznego internetu Starlink. Pozwoli on połączyć z globalną siecią najbardziej dzikie obszary naszej pięknej planety.

Zobacz dzisiejszy start mikrosatelitów Starlink, które działają na Linuxie [FILM]
Zobacz dzisiejszy start mikrosatelitów Starlink, które działają na Linuxie [FILM]Geekweek - import

Dziś na orbicie pojawiło się kolejne 58 urządzeń Starlink. W sumie znajduje się już ich tam aż 538. Co ciekawe, rakieta Falcon-9 zabrała ze sobą o 2 urządzenia mniej niż zwykle, gdyż na pokładzie znalazły się 3 satelity obserwacyjne SkySat, należące do firmy Planet Lab. Rozbudowuje ona swoją flotę urządzeń obserwacyjnych naszej planety w ramach projektu SmallSat Rideshare.

Coraz więcej firm dostrzega ogromny potencjał w mikrosatelitach, które umieszczane są na niskiej orbicie okołoziemskiej. Miniaturyzacja elektroniki pozwala umieścić niezwykle zaawansowane technologicznie systemy w bardzo małych i lekkich konstrukcjach. Ich domeną są nie tylko małe koszty wyniesienia i obsługi, ale również gdy już skończą swoją pracę, można je w bezpieczny sposób zutylizować, spalając w atmosferze, dzięki czemu nie staną się kosmicznymi śmieciami.

Warto tutaj dodać, że podczas dzisiejszej (13.06) misji Starlink-9 wykorzystano pierwszy stopień rakiety Falcon-9, który brał już udział w dwóch misjach zaopatrzeniowych, a mianowicie CRS-19 i CRS-20. Cała najnowsza misja Starlink przebiegła pomyślnie. 58 urządzeń plus 3 od firmy Planet Lab wysłano na swoje orbity, a pierwszy stopień rakiety Falcon-9 wylądował w sposób perfekcyjny na autonomicznej platformie o nazwie Of Course I Still Love You (OCISLY), która znajdowała się na Oceanie Atlantyckim.

Elon Musk poinformował kilka dni temu, że jego konstelacja Starlink będzie funkcjonowała na Linuxie. Nie powinno to być zaskoczeniem. Firma uważa, że jest to najbardziej rozwojowy i bezpieczny system dla tworzonych przez nią technologii. Inżynierowie SpaceX ujawnili nawet, że rakieta i załogowa kapsuła Dragon-2, który zabrała astronautów do kosmiczne domu, też działała pod kontrolą Linuxa. Firma Muska docelowo chce umieścić na ziemskiej orbicie dziesiątki tysięcy urządzeń funkcjonujących na tym systemie.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX / Fot. SpaceX

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas