Adaptery DisplayLink z USB 3.0
Podczas targów CES firma DisplayLink zaprezentowała działający referencyjny adapter, w którym sygnał wideo z karty graficznej jest przesyłany do monitora za pośrednictwem portu USB 3.0.
Podobnie jak w sprzedawanym już teraz wariancie z USB 2.0, także i tutaj najczęstszym scenariuszem wykorzystania takiego połączenia będzie np. notebook bez cyfrowego wyjścia wideo, który poprzez stację dokującą DisplayLink będzie mógł korzystać z monitora z portem DVI. Urządzenia bazujące na zaprezentowanym referencyjnym adapterze z USB 3.0 mają się pojawić w sklepach pod koniec tego roku.
Dzięki nowemu złączu obsługującemu duże transfery możliwe ma być przesyłanie obrazu wideo o rozdzielczości do 2560×1600, podczas gdy w USB 2.0 urządzenia osiągały kres swoich możliwości przy rozdzielczości 1920×1200 punktów. Model zaprezentowany na CES-ie osiąga wprawdzie jedynie rozdzielczość HDTV 1080p60 (60 pełnych klatek na sekundę przy rozdzielczości 1920×1080 pikseli), ale według informacji podawanych przez producentów już przy takiej rozdzielczości jego zastosowanie jest opłacalne w porównaniu z dotychczasowymi modelami DisplayLink. Przyczyną takie stanu rzeczy jest fakt, że modele z USB 2.0 przy rozdzielczości 1080p60 wykorzystywały możliwości łącza do tego stopnia, że równoległe przesyłanie innych danych przez USB sprawiało trudności.
Z uwagi na większą szerokość pasma USB 3.0 dane wideo przed transportem nie muszą być tak silnie kompresowane jak do tej pory. Dzięki temu jakość obrazu poprawia się, a obciążenie procesora znacząco spada. Poza tym w nowych modelach z USB 3.0 wprowadzono bardziej elastyczną metodę kompresowania, w której obciążenie zostaje równomiernie rozłożone między procesorem a jednostką graficzną. DisplayLink jest przy tym także na tyle sprytny, że potrafi zmieniać alokację obciążeń, jeżeli tylko jakiś program tego wymaga. W niektórych przypadkach (np. w grach) procesor zostaje obciążony w większym stopniu, aby układ graficzny mógł zajmować się własnymi kluczowymi zadaniami.