Asus U53SD Bamboo - ekologiczny notebook z bambusa

Przenośny komputer U53SD Bamboo zdobył certyfikat neutralności węglowej PAS 2060:2010. Certyfikacja oznacza, że U53SD jest pierwszym notebookiem na świecie charakteryzującym się zerową emisją węgla w skali całego cyklu produkcyjnego. Asus jest pierwszym producentem, któremu udało się spełnić wymagania stawiane przed firmami starającymi się o PAS 2060:10 - chwali się tajwańska spółka.

Asus U53SD Bamboo
Asus U53SD Bamboomateriały prasowe

W 2009 roku Asus opracował pierwszego notebooka, któremu przyznano certyfikat ograniczonego śladu węglowego. Od tego czasu firma wdraża strategię ograniczania emisji węgla, łącząc realizację Zintegrowanej Polityki Produktowej Komisji Europejskiej z koncepcją tworzenia urządzeń przyjaznych dla środowiska - możemy przeczytać w informacji prasowej producenta.

Firma zapewnia, że przeanalizowała prawidłowości, jakimi rządzi się emisja śladu węglowego, będącego efektem działalności człowieka. Na podstawie przeprowadzonych analiz eksperci opracowali kompleksowy plan redukcji emisji węgla, aż do osiągnięcia neutralności węglowej, bez zwiększania poziomu netto globalnych emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jednym z działań prowadzących do tego celu było ograniczenie śladu węglowego notebooka U53SD o 10 procent poprzez zastosowanie bambusa zamiast plastiku w elementach obudowy, a także opracowanie technologii i oprogramowanie pomagającego oszczędzać energię.

W obudowach notebooków z serii Bamboo wykorzystano bambus zamiast plastiku spotykanego w większości komputerów mobilnych. Bambus poddano delikatnej obróbce, aby zachować jego wygląd i fakturę, co sprawia że komputer ma ciepłą, naturalną teksturę. Notebooki z serii Bamboo wykorzystują inteligentną technologię Super Hybrid Engine (SHE) zmniejszającą zużycie energii nawet o 20 procent. W opakowaniach notebooków z serii Bamboo zastosowano w 100 procentach naturalny i przetwarzalny papier bambusowy i włókninę, co jeszcze bardziej zmniejsza negatywny wpływ na środowisko.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas