Bez litości dla Microsoftu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał w środę kary nałożone przez Komisję Europejską na Microsoft za praktyki monopolistyczne, odrzucając odwołanie amerykańskiego giganta o zawieszenie wykonania wyroku - poinformował Reuter. Komisja Europejska w marcu 2004 nałożyła na Microsoft karę w wysokości 497 milionów euro za złamanie praw dotyczących dominacji na rynku systemów operacyjnych, oprogramowania dla serwerów i oprogramowania odtwarzającego multimedia. Dodatkową karą było:

"usunięcie oprogramowania Windows Media Player z wersji Windows sprzedawanych w Europie i udostępnienie informacji dotyczących systemu Windows, a pozwalających konkurencyjnym producentom oprogramowania serwerowego na pełną zgodność ich wyrobów z tym systemem operacyjnym". I to - a nie kara finansowa - najbardziej zabolało Microsoft.

Firma z Redmond odwołała się zatem od tej decyzji, zapłaciła grzywnę i zwróciła się o zawieszenie wykonania reszty kary. ETS nie uznał apelacji. "Dokumentacja dostarczona przez Microsoft wraz z wnioskiem apelacyjnym nie dowodzi, że zastosowanie się do zaleceń Komisji Europejskiej spowoduje poważne i "nie do naprawienia" szkody" - czytamy w uzasadnieniu sentencji wyroku Trybunału.

Reklama

Microsoftowi przysługuje odwołanie. Na razie jednak nie wiadomo czy firma Billa Gatesa skorzysta z tej możliwości.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy