Biznes gotowy na Windows 7

Dyrektor finansowy Microsoftu, Peter Klein, miał najwyraźniej rację twierdząc, że w bieżącym roku biznes znacznie przechodzić na Windows 7. Badania firmy Dimensional Research wskazują, że przemysł IT jest gotów do rozstania się z Windows XP.

Przez lata branża IT naprawdę kochała XP. To był wspaniały system. Działał tak, jak oni tego oczekiwali. Teraz to uczucie zanika - mówi Diane Hagglund, analityk z firmy Dimensional, która przeprowadziła badania wśród ponad 900 osób z działów IT.

Wynika z nich, że obecnie 60 proc. specjalistów bardziej martwią koszty migracji na Windows 7 niż pozostania przy XP. Pozostałe 40 proc. obawia się, że pozostanie przy starszym systemie może być bardziej kosztowne. Widać, że wciąż więcej firm obstaje przy XP, jednak wyraźnie się to zmienia. Jeszcze przed rokiem aż 72 proc. badanych zdecydowanie wskazywało na XP. Innymi słowy, w ciągu roku Windows 7 przekonał do siebie 15 proc. dotychczasowych zwolenników XP.

Reklama

Pani Hagglund porównuje obecną sytuację do... małżeństwa. Pozostanie przy Windows XP jest przez dużą część biznesu postrzegane jako "pozostanie przy starej żonie, gdyż nie ma innego wyboru. Jednak coraz częściej wybierany jest Windows 7, gdyż to młodsza, atrakcyjniejsza żona, którą można traktować jak trofeum". Hagglund zauważa przy tym pewien korzystny dla Microsoftu trend. Migracja na Windows 7 jest powodowana nie tym, że XP się starzeje, ale faktem, iż nowy system jest atrakcyjną alternatywą. Wywołuje pozytywne skojarzenia, szczególnie w porównaniu z Vistą.

Szybko rośnie też zaufanie do nowego OS-u. Przed rokiem zastrzeżenia do niego miało 67 proc. badanych. Obecnie odsetek ten spadł do 56 proc. Związane jest to z faktem, że coraz więcej osób miało styczność z systemem, a wówczas ich obawy zniknęły. Zainstalowali go sobie w domu, wiedzą więc, jaki jest - komentuje Hagglund. Spada też nieufność w stosunku do konkretnych cech systemu. Przed rokiem 62 proc. badanych obawiało się o stabilność, a 47 proc. o wydajność systemu. Teraz odsetek ten spadł, odpowiednio, do 41 i 25 procent.

- Byłam w szoku, gdy zobaczyłam, jak wiele firm nie chce czekać na pojawienie się SP1 - stwierdziła Haglund. Badania wykazały, że 46 proc. badanych stwierdziło, iż zainstalują Windows 7 przed pojawieniem się Service Packa. - Może nie brzmi to imponująco, ale w IT to olbrzymia liczba - mówi analityk.

Badania Dimensional Research były prowadzone na zlecenie firmy Kace, która specjalizuje się w tworzeniu systemów do zarządzania. W ubiegłym miesiącu Kace zostało kupione przez Della.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: firmy | Biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama