CentOS konkurencją dla Red Hat?

CentOSCentOS jest darmową dystrybucją systemu operacyjnego Linux, opartą na komercyjnym produkcie Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Jeden z redaktorów serwisu Interop wypunktował różnice pomiędzy CentOS i RedHat - a raczej ich brak.

CentOS korzysta z tych samych pakietów i aktualizacji, które udostępniane są przez Red Hat. Jaki był cel powstania kopii systemu? Skoro jedyną różnicą pomiędzy nim a komercją RHEL jest to, że Red Hat zapewnia swoim użytkownikom drogie wsparcie techniczne. W obrębie systemu różnic brak, poza oczywiście inną nazwą systemu. Interop doszedł do firm, które instalują u siebie ostatnią wersję CentOS w zastępstwie Red Hat, za który musieliby oczywiście zapłacić. Taką politykę stosuje coraz więcej przedsiębiorstw.

Przedstawiciele Red Hat wydają się być spokojni i nie podejmują żadnych kroków, mających na celu zmianę sytuacji. Interop ironizuje, że Red Hat zachowuje się jak najbardziej luksusowa marka na świecie, która nie prowadzi działań kanibalistycznych wobec produktów własnej linii, nawet jeśli ponosi przez nie straty. Temat prowadzenia działalności dochodowej w obrębie oprogramowania objętego licencją GNU General Public License od dawna stanowi kontrowersję.

Reklama
cyberterroryzm.pl
Dowiedz się więcej na temat: Linux
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy