Chrome OS - system operacyjny Google

Google rzuca wyzwanie firmie Microsoft i innym twórcom systemów operacyjnych. Wyszukiwarkowy gigant opublikował otwarty kod źródłowy swojego systemu operacyjnego, Google Chrome OS.

System operacyjny Google opiera się głównie na internetowej przeglądarce Chrome
System operacyjny Google opiera się głównie na internetowej przeglądarce Chromemateriały prasowe

Google Chrome OS jest projektowany jako lekki i szybki system, który umożliwi użytkownikom włączenie komputera i połączenie się z siecią w ciągu kilku sekund. System operacyjny opiera się głównie na internetowej przeglądarce Google Chrome.

- W ciągu kilku ostatnich lat wydłużał się czas spędzany przez użytkowników online i zwiększała się liczba zaawansowanych zastosowań internetu, dlatego właśnie chcieliśmy stworzyć coś zupełnie nowego, dopasowanego do sposobu, w jaki dziś używa się komputerów i sieci - powiedział Sundar Pichai z Google. Dzięki Google Chrome OS korzystanie z komputerów stanie się szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze niż kiedykolwiek przedtem. Choć zostało jeszcze wiele do zrobienia, jesteśmy bardzo podekscytowani dotychczasowymi rezultatami i niecierpliwie czekamy na możliwość rozwijania technologii z pomocą społeczności open source - dodał Pichai.

Jak zapewnia Google, kluczowe cechy nowego systemu to:

- Szybkość - Google Chrome OS będzie można uruchomić i restartować w ciągu kilku sekund, a strony i aplikacje internetowe mają działać płynnie i szybko

- Prostota - Google Chrome OS będzie uruchamiał wszystkie aplikacje w internecie. Oznacza to, że edytowanie dokumentów, tworzenie plików PDF, przeglądanie zdjęć itd. będzie w całości odbywać się w sieci, więc użytkownicy systemu operacyjnego nie będą musieli pobierać żadnych programów ani zarządzać aktualizacjami, aby pracować i bawić się online.

- Bezpieczeństwo - wszystkie programy w Google Chrome OS działają online, co oznacza, że każda zakładka pracuje w bezpiecznej strefie, czyli w tzw. sandbox, co znacznie utrudnia działanie wirusów i szkodliwego oprogramowania.

Firma Google poinformowała o dostępności kodu podczas specjalnego spotkania w swojej siedzibie głównej w Mountain View.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas