Czy TPSA może dodać VAT?

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty informuje, że zmiana wysokości podatku od towarów i usług (podatku VAT) może skutkować podwyższeniem cen usług telekomunikacyjnych, co powoduje powstanie określonych obowiązków informacyjnych przedsiębiorcy telekomunikacyjnego.

article cover
INTERIA.PL

Zgodnie z przepisem art. 61 ust. 5 ustawy Prawo telekomunikacyjne, w razie podwyższenia cen usług telekomunikacyjnych dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest obowiązany, z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego, do powiadomienia o tym: . abonentów na piśmie oraz . innych niż abonenci użytkowników poprzez podanie tego do publicznej wiadomości. (z TP SA okres rozliczeniowy wynosi miesiąc - przyp. red.

Konsekwencją obowiązku informacyjnego, zgodnie z przepisem art. 61 ust. 6 ustawy Prawo telekomunikacyjne, jest prawo abonenta do wypowiedzenia umowy z powodu braku akceptacji podwyższenia cen, które nie skutkuje możliwością skierowania w stosunku do abonenta roszczeń odszkodowawczych ze strony dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych.

Zaniechanie przez dostawcę publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych ww. obowiązku należy uznać za czyn określony w art. 209 ust. 1 pkt 4) ustawy Prawo telekomunikacyjne tj.: naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do użytkowników końcowych.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97 poz. 1050 z późn. zm.), pod pojęciem ceny należy rozumieć: wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek VAT oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru lub usługi podlega obciążeniu podatkiem VAT oraz podatkiem akcyzowym.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas