Dyski SSD wcale nie są takie idealne
Technologia SSD jest znana coraz szerszemu gronu użytkowników. Wydawałoby się, że wiele problemów związanych z użytkowaniem dysków twardych znika wraz z jej zastosowaniem. Niestety - nie istnieją rozwiązania bez wad.
- Niestety słowa "mniejsza awaryjność dysków SSD" są często rozumiane przez klientów jako "brak awaryjności". Tymczasem nie istnieją urządzenia, którym nie grożą usterki. Jest możliwe przegrzanie dysku SSD - jest on przecież złożony z elementów elektronicznych, a żadna elektronika nie lubi wysokich temperatur. Podobnie jest z uszkodzeniami mechanicznymi - wszystko jest kwestią siły wstrząsu lub upadku. Nie możemy tu mówić o braku awaryjności, a jedynie o mniejszej awaryjności - tłumaczy Konrad Aleksandrowicz, który profesjonalnie zajmuje się odzyskiwaniem danych m. in. z dysków twardych i SSD we wrocławskiej firmie HDLab.
Wady dysków SSD
Dyski SSD miały być odporne na wiele czynników. Obecnie wiemy już, że nie do końca się to udało. Jedną z ich wad jest ograniczona ilość zapisów w każdej z komórek. Te z dysków, w których zastosowano technologię zapisu MLC (obecnie większość dysków SSD) zużywają się wraz z nagrywaniem kolejnych danych.
Jeśli w komputerze zainstalowany mamy dysk SSD należy szczególną uwagę przykładać do regularnych aktualizacji oprogramowania. Tak, jak w przypadku każdej nowej technologii, również w przypadku SSD, na początku pojawiają się błędy. Producenci urządzeń elektronicznych naprawiają je w kolejnych aktualizacjach, dlatego bardzo ważne jest, aby o nich pamiętać.
- Dyski SSD są zawodne, a ze względu na to, że jest to nowa technologia, skutki tej zawodności mogą okazać się zaskakujące dla użytkowników. Ze swojej perspektywy przytoczyć mogę głośną niedawno sprawę jednego z producentów, którego urządzenia dosyć szybko się psuły (odmawiały dostępu do danych). Setki klientów na całym świecie oddało nośniki do laboratoriów odzyskiwania danych, w nadziei, że uda się im odzyskać zdjęcia, dokumenty itp. Niestety, okazało się, że zastosowane w tych podzespołach zabezpieczenia, uniemożliwiają odzyskanie danych. Żadna z firm z branży data recovery na całym świecie nie jest w stanie przywrócić danych z dysków tego producenta, a nawet on sam do tej pory nie potrafi rozwiązać tego problemu. W USA niektórzy użytkownicy nośników wytoczyli procesy ich producentowi. Niestety, i tak nie wpłynie to na możliwości odzyskania utraconych danych w tym przypadku - mówi Aleksandrowicz.
Dane zawsze są najbezpieczniejsze, gdy znajdują się na kilku nośnikach, nawet jeśli jeden z nich uważany jest za znacznie mniej awaryjny.
- W przypadku dysków SSD wciąż ich ogromną zaletą jest szybkość. Korzystajmy z tego i wykonujmy częste kopie, zmniejszając tym samym ryzyko utraty danych - radzi Aleksandrowicz.