Dyski SSD wcale nie są takie idealne

Technologia SSD jest znana coraz szerszemu gronu użytkowników. Wydawałoby się, że wiele problemów związanych z użytkowaniem dysków twardych znika wraz z jej zastosowaniem. Niestety - nie istnieją rozwiązania bez wad.

Nowoczesne dyski SSD stają się niezwykle popularne, nawet pomimo wysokich cen i niewielkiej pojemności. Do ogromnych zalet nowych nośników należy ich szybkość, a przede wszystkim krótki czas dostępu, co przekłada się na szybki start systemu, dostęp do katalogów, programów itp. A dzięki temu, że w ich budowie zastosowano wyłącznie elektroniczne elementy, nie są tak mocno narażone na uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. wstrząsami. To sprawiam, że doskonale nadają się do komputerów przenośnych. Do innych zalet SSD można zaliczyć niższą temperaturę pracy i zapotrzebowanie na energię elektryczną.

- Niestety słowa "mniejsza awaryjność dysków SSD" są często rozumiane przez klientów jako "brak awaryjności". Tymczasem nie istnieją urządzenia, którym nie grożą usterki. Jest możliwe przegrzanie dysku SSD - jest on przecież złożony z elementów elektronicznych, a żadna elektronika nie lubi wysokich temperatur. Podobnie jest z uszkodzeniami mechanicznymi - wszystko jest kwestią siły wstrząsu lub upadku. Nie możemy tu mówić o braku awaryjności, a jedynie o mniejszej awaryjności - tłumaczy Konrad Aleksandrowicz, który profesjonalnie zajmuje się odzyskiwaniem danych m. in. z dysków twardych i SSD we wrocławskiej firmie HDLab.

Reklama

Wady dysków SSD

Dyski SSD miały być odporne na wiele czynników. Obecnie wiemy już, że nie do końca się to udało. Jedną z ich wad jest ograniczona ilość zapisów w każdej z komórek. Te z dysków, w których zastosowano technologię zapisu MLC (obecnie większość dysków SSD) zużywają się wraz z nagrywaniem kolejnych danych.

Jeśli w komputerze zainstalowany mamy dysk SSD należy szczególną uwagę przykładać do regularnych aktualizacji oprogramowania. Tak, jak w przypadku każdej nowej technologii, również w przypadku SSD, na początku pojawiają się błędy. Producenci urządzeń elektronicznych naprawiają je w kolejnych aktualizacjach, dlatego bardzo ważne jest, aby o nich pamiętać.

- Dyski SSD są zawodne, a ze względu na to, że jest to nowa technologia, skutki tej zawodności mogą okazać się zaskakujące dla użytkowników. Ze swojej perspektywy przytoczyć mogę głośną niedawno sprawę jednego z producentów, którego urządzenia dosyć szybko się psuły (odmawiały dostępu do danych). Setki klientów na całym świecie oddało nośniki do laboratoriów odzyskiwania danych, w nadziei, że uda się im odzyskać zdjęcia, dokumenty itp. Niestety, okazało się, że zastosowane w tych podzespołach zabezpieczenia, uniemożliwiają odzyskanie danych. Żadna z firm z branży data recovery na całym świecie nie jest w stanie przywrócić danych z dysków tego producenta, a nawet on sam do tej pory nie potrafi rozwiązać tego problemu. W USA niektórzy użytkownicy nośników wytoczyli procesy ich producentowi. Niestety, i tak nie wpłynie to na możliwości odzyskania utraconych danych w tym przypadku - mówi Aleksandrowicz.

Dane zawsze są najbezpieczniejsze, gdy znajdują się na kilku nośnikach, nawet jeśli jeden z nich uważany jest za znacznie mniej awaryjny.

- W przypadku dysków SSD wciąż ich ogromną zaletą jest szybkość. Korzystajmy z tego i wykonujmy częste kopie, zmniejszając tym samym ryzyko utraty danych - radzi Aleksandrowicz.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: dysk | SSD | komputer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama