Fototest routera FRITZ!Box Fon WLAN

Przez kilkanaście dni testowaliśmy router firmy AVM - FRITZ!Box Fon WLAN 7140. Sprawdziliśmy, czy warto go kupić.

FRITZ!Box Fon WLAN 7140
FRITZ!Box Fon WLAN 7140INTERIA.PL
Instalacja
INTERIA.PL

Zawartość płyty - producent dołączył do zestawu oprogramowania podręcznik dogłębnie tłumaczący każdą funkcję Fritz!Box-a. Zapoznanie się z nią odsłoni tajniki użytkowania sprzętu, a także podstawowe zagadnienia sieci domowej. W dalszej części testu dowiemy się jakie programy zawarte są na płycie.

Instalacja
INTERIA.PL

Kolejnym krokiem jest podłączenie telefonów oraz faksów do naszego urządzenia, czynność ta jest niezwykle prosta ze względu na czytelne oznaczenia portów na tylnym panelu routera.

Instalacja
INTERIA.PL

Mamy również możliwość skopiowania podręcznika na twardy dysk - ułatwi to późniejsze zaznajamianie z funkcjami i możliwościami sprzętu. A także jest niezbędnym kompendium w rozwiązywaniu potencjalnych problemów.

Interface www użytkownika

Instalacja
INTERIA.PL

Ustawienie różnych trybów połączenia z internetem zadowoli użytkowników usługi neostrada tp "na godziny". Zabezpieczenie zapory sieciowej, która uniemożliwi przesył informacji nie podlegających enkapsulacji PPPoE (w Polsce PPPoA), jest ustawienie blokady transmisji danych np. przeznaczonych do drukarki.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość logowania przychodzących nieodebranych połączeń telefonicznych.Możliwe jest również sporządzenie własnej książki telefonicznej i zapisanie jej w pamięci urządzenia.

Instalacja
INTERIA.PL

Zakładki pomocy wyjaśnią nam np. nazewnictwo urządzeń oraz portów w naszym urządzeniu.

Uaktualnienie firmware-u czyli systemu operacyjnego naszego routera również uproszczono do granic możliwości. Mimo swojej prostoty należy zachować ostrożność w przeciwnym razie możemy trwale uszkodzić nasz sprzęt.

Instalacja
INTERIA.PL

Drukarka popularnej firmy zastosowana w teście nie sprawiła większych problemów w czasie konfiguracji i już po chwili możliwe było korzystanie z niej z kilku stanowisk.

Nieodłączną rzeczą w każdym przyjaznym użytkownikowi urządzeniu jest Wizard - program pomagający w podstawowej konfiguracji urządzenia podpowiada oraz przyśpiesza proces.

Samo urządzenie

FRITZ!Box Fon WLAN 7140
INTERIA.PL

Na odwrocie pudełka przedstawiono tylny panel routera oraz zaprezentowano w zarysie możliwości jego adaptacji.

FRITZ!Box Fon WLAN 7140
INTERIA.PL

Producent dołączył podstawową instrukcję w języku polskim, jest również dołączona płyta z oprogramowaniem, która zawiera wybór wersji polskiej. Poza tym w skład zestawu wchodzi komplet kabli - telefoniczny i ethernetowi, a także kompaktowy zasilacz.

Okablowanie
INTERIA.PL

Dołączona do zestawu standardowa "skrętka" kategorii 5 (bez cross-a) pozwoli na połączenia ethernetwe z maksymalną prędkością 100mbs. Szkoda że dołączono tylko jeden biorąc pod uwagę ich niski koszt. Użytkownik chcąc połączyć więcej niż jeden komputer za pośrednictwem przewodu musi dokupić odpowiedni kabel na własną rękę.

FRITZ!Box Fon WLAN 7140
INTERIA.PL

Ciekawym elementem jest tylni panel testowanego routera - zastosowano w nim wtyczki RJ-45 jako portu WAN, czyli tego, którym dostarczane jest połączenie internetowe. Większość dostępnego na rynku sprzęty tego typu posiada wtyczkę RJ-11 jako wejście modemu, przykrą niespodzianką jest fakt, iż nie da się odkręcić anteny, co uniemożliwia rozszerzenie obszaru w jakim będzie dostępna nasza sieć bezprzewodowa, niemniej jednak producent deklaruje obecność dodatkowej wewnętrznej anteny.

FRITZ!Box Fon WLAN 7140
INTERIA.PL

Po dołączeniu zasilania urządzenie automatycznie zacznie proces włączania swojego systemu, natomiast po podłączeniu kabelka ADSL modem błyskawicznie podejmie próbę synchronizacji połączenia. Test prędkości w/w procesów wykazał iż Fritz!Box nie jest demonem prędkości lecz jednak wypada dużo lepiej od tej klasy urządzenia proponowanego przez TP SA.

FRITZ!Box Fon WLAN 7140
INTERIA.PL

Znakomitym uzupełnieniem zestawu jest karta WLAN w postaci klucza USB, należąca do tej samej linii produktów, co testowany router. Proponowana karta jest z stu procentach kompatybilna z funkcjami Fritz!Box-a, jak również dobrze współpracuje z innymi urządzeniami AP.

Osprzęt
INTERIA.PL

W zestawie pojawia się także standardowy kabel "przedłużacz" USB, który pozwoli na umiejscowienie w sprzętu dogodniejszym miejscu, co czasami bywa niezbędne dla dobrej jakości połączenia bezprzewodowego.

FRITZ!Box Fon WLAN 7140
INTERIA.PL

Router wspiera również stickery WLAN inne niż Fritz! (nie wspierające technologii Stick & surf), jednak by urządzenie mogło zaakceptować podpięty adapter należy skorzystać z przycisku WLAN znajdującego się pomiędzy portem USB a wtykiem zasilania - jego umiejscowienie pozostawia wiele do życzenia.

FRITZ!Box Fon WLAN 7140
INTERIA.PL

Dziękujemy firmie AVM za dostarczenie sprzętu do testów.

Roman Bugaj

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas