IE znowu traci, Linux przegrywa z iOS

Po dwóch miesiącach wzrostu udziałów Internet Explorera sytuacja na rynku przeglądarek prawdopodobnie powraca na stare tory. IE traci, udziały Firefoksa praktycznie pozostają bez zmian, a Chrome szybko zyskuje rynek.

W sierpniu udziały przeglądarki Microsoftu spadły z 60,74 do 60,40 procent. Firefox zyskał 0,02 punktu procentowego. Zdecydowanie zwiększyły się za to (z 7,16 do 7,52 procenta) udziały Chrome'a. Pewien postęp (wzrost o 0,07 pp) zanotowało Safari, a Opera nieco straciła, gdyż jej udziały zmniejszyły się z 2,45 do 2,37 proc.

Znacznie bardziej interesująco wygląda sytuacja na rynku systemów operacyjnych. W dłuższym okresie udziały Windows spadają i obecnie wynoszą 91,34 proc., chociaż w poszczególnych miesiącach system ten notuje wzrosty. Od sześciu miesięcy spadają rynkowe udziały systemu Mac. Obecnie może się on pochwalić 5-procentowym udziałem, podczas gdy w marcu było to 5,33 proc.

Reklama

Niewątpliwie najciekawszym zjawiskiem jest zwiększenie się liczby użytkowników systemu iOS, który od dwóch miesięcy może pochwalić się lepszym wynikiem niż Linux. Jeszcze w czerwcu Linuksa używało 1,07 proc. osób, a iOS miał 0,88 proc. udziałów w rynku. W lipcu udziały systemu spod znaku pingwina spadły do 0,93 proc., a systemu Apple wzrosły do 1,06 proc. Obecnie Linux zanotował kolejny spadek (do 0,85 proc.), a iOS kolejny wzrost (do 1,13 proc.).

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: chrome | Linux

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy