Intel Atom Valleyview - 22 nm, 4 rdzenie i IGP z Ivy Bridge!

Prace nad kolejną generacją procesorów Atom (Valleyview) nabierają tempa, wypada więc podgrzać atmosferę. Do sieci wyciekły właśnie kolejne informacje na temat nadchodzącej platformy Bay Trail. Wygląda na to, że to będzie skok jakościowy, na jaki wielu czekało.

Nowy Atom ma szansę stać się rynkowym hitem
Nowy Atom ma szansę stać się rynkowym hitemAFP

Patrząc z perspektywy czasu, można odnieść wrażenie, że Intel nieco zaniedbał swoją linię energooszczędnych procesorów. Wydajność chipów Atom od kilku lat niemal stoi w miejscu, w międzyczasie wzrosło tylko taktowanie. Do niedawna na netbookach z Atomem nie dało się nawet odtwarzać filmów w 1080p, a zintegrowany w nich układ graficzny radził sobie co najwyżej z renderowaniem okien.

Platforma Cedar Trail wniosła stosunkowo niewiele nowego. Nowy układ graficzny, obsługujący API DirectX 10 (koszmarnie wolny), wyjście HDMI i sprzętowy dekoder multimediów to nieco za mało, by konkurować z AMD Brazos 2.0. Architektura rdzeni x86 praktycznie się nie zmieniła, a co za tym idzie - ich wydajność nie wzrosła na tyle, by zapewnić płynną pracę z aplikacjami.

Nowa odsłona procesorów Atom, znanych pod nazwą kodową Valleyview, ma być znaczącym krokiem naprzód. Intel kładzie największy nacisk na nowe IGP, które mają być szybsze od tych zintegrowanych w chipach Cedarview nawet 7-krotnie. I można nawet w to uwierzyć, ponieważ inżynierowie giganta planują integrację układów znanych z procesorów Intel Core 3. generacji.

Co prawda niektóre źródła donoszą, że będą one okrojone do 4 EU. Biorąc pod uwagę osiągi GPU PowerVR SGX545, montowanych w obecnych Atomach, tyle powinno wystarczyć, by móc chwalić się wzrostem wydajności o 700 proc., obsługą API DirectX 11 i użytecznych funkcji takich jak np. Quick Sync Video. Wszczepiony będzie też nowy dekoder multimediów, obsługujący formaty VC1, H.264, MPEG1/2/4, WebM i JPEG.

CPU też zauważalnie przyspieszą. Wykonane w 22 nm procesie litograficznym procesory Intel Atom Valleyview mają być oparte na nowej architekturze - Silvermont. Liczba rdzeni ma wynosić od 1 do 4, a na każdy z nich będzie przypadać 512 kB pamięci podręcznej L2. Na razie nie wiadomo, czy pojawi się współdzielona pamięć L3. Taktowanie rdzeni ma wahać się od 1,2 GHz do 2,4 GHz.

Oczywiście nowe procesory Intel Atom będą układami typu SoC (System-on-Chip). Można zatem spodziewać się zintegrowanych kontrolerów urządzeń I/O (np. USB 3.0, SATA, etc.), pamięci DDR3L (maks. 8 GB), a także magistrali PCI-Express (v2, 4 linie) i audio.

Jacek Klimkowicz

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas