Intel: Będzie 40 procent szybciej
Na trwającym w Pekinie Intel Developer Forum, Intel zachwalał swoje nowe dziecko (Penryn), obiecał czterordzeniowe procesory w komputerach mobilnych, a także dał zielone światło dla układów innych, niż te Intela.
Patrick Gelsinger z Intela na konferencji w Pekinie, mówiąc o Penryn (technologia 65 nm), obiecał naprawdę dużo - wzrost szybkości przetwarzania aplikacji graficznych o 15 proc., rendering szybszy o 25 proc. i prawie dwukrotnie lepsze kodowanie posiadanego wideo. Cały zalew informacji od Intela łączy się także z nadchodzącą wielkimi krokami premierą platformy Santa Rosa.
Na konferencji IDF Eric Kim, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Digital Home Group, powiedział, że Intel skupia się na opracowywaniu technologii, dzięki którym klienci uzyskają większą kontrolę, wybór, jasność i możliwości współdziałania (control, choice, clarity, community - "cztery C") w komputerach i urządzeniach elektroniki użytkowej takich jak komputery PC, laptopy, telewizory, przystawki telewizyjne oraz sieciowe odtwarzacze multimedialne.
Kierując się tym światopoglądem, firma wyciągnęła rękę do graczy, zapowiadając specjalną wersję Core 2 Duo. Gracza, oraz osoby intensywnie używające procesorów (multimedia, praca z grafiką), ucieszą się także, kiedy usłyszą o "Dynamicznej Technologi Przyspieszania" (Dynamic Acceleration Technology). Otóż procesory, dzięki informacji o poziomie ciepła, mają zwiększać w dynamiczny sposób (czyt. "na bieżąco") swoją częstotliwość. Generalnie, po przekroczeniu pewnej bariery, prędkość procesora automatycznie ulegnie zwiększeniu (oczywiście w granicach możliwości) Czy można to nazwać "samo-podkręceniem"? Chyba tak.
Co ciekawe, gigant zadecydował, że zakończy z "wyłącznością" na szynę systemowa FSB (szyna służąca do wymiany danych między procesorem a innymi elementami systemu), dzięki czemu będą mogły z niej korzystać strony trzecie. Koncern dotychczas nie pozwalał konkurentom na wprowadzanie na rynek procesorów dla stworzonych przez siebie podstawek.
Obietnic było znacznie więcej - do 2010 roku Intel dziesięciokrotnie obniży pobór mocy w segmencie ultramobilnym. Ponadto w przyszłości Intel wyprodukuje również procesory o wydajności rzędu teraflopów. Następnym etapem badań nad technologią w skali tera będzie skupiał się na "stosowej" pamięci w 80-rdzeniowym układzie badawczym zaprezentowanym przez firmę wcześniej w tym roku.
Technologia Santa Rosa, która ma zostać wprowadzona w maju, składa się z nowego procesora Intel Core 2 Duo, rodziny chipsetów Mobile Intel 965 Express, połączenia sieciowego Intel Next-Gen Wireless-N, połączeń sieciowych Intel 82566MM i 82566MC Gigabit oraz opcjonalnej pamięci IntelTurbo Memory. Perlmutter pokazał, jak Intel Turbo Memory skraca czas budzenia notebooka z hibernacji, tym samym zwiększając produktywność i zmniejszając pobór energii.
Impreza nie przez przypadek odbywa się w Chinach - miesiąc temu firma zapowiedziała 2,5 miliardową inwestycję w chińskim mieście Dalian. Chiny mają być jednym z najważniejszych rynków Intela.