Intela rewolucja w procesorach
Branża komputerowa wchodzi w kolejny etap - Intel wprowadza na rynek 45-nanometrowe procesory. W sumie szesnaście przyjaznych dla środowiska układów.
Intel wypuszcza na rynek 16 procesorów do serwerów i zaawansowanych komputerów PC. Procesory te ograniczają zużycie energii i są całkowicie pozbawione ołowiu, a od roku 2008 nie będą zawierać związków halogenowych.
Nowe produkty jako pierwsze używają opartych na hafnie, metalowych bramek o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k). Nowe procesory Intel Core 2 Extreme oraz Xeon są również pierwszymi, które będą wytwarzane w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym.
Połączenie tych dwóch innowacji z dodatkowymi funkcjami procesorów pozwoli Intelowi dostarczać coraz szybsze, energooszczędne i mniej szkodliwe dla środowiska procesory. Możemy także liczyć na mniejsze komputery.
Nowe procesory 45 nm (nanometr jest miliardową częścią metra), cechują się niemal dwukrotnie większą gęstością tranzystorów niż poprzednie układy Intela wytwarzane w technologii 65 nm - jest to 410 milionów tranzystorów w procesorach dwurdzeniowych i 820 milionów w procesorach czterordzeniowych.
Nowy procesor czterordzeniowy
Nowy procesor czterordzeniowy Intel Core 2 Extreme QX9650 - pierwszy na świecie procesor 45-nanometrowy do komputerów biurkowych. Charakteryzuje go większa pamięć podręczna L2 oraz obsługa nowych instrukcji multimedialnych Intel SSE4.
- Jednym z naszych celów było zoptymalizowanie gry Crysis w taki sposób, aby zapewniała najwyższą jakość rozgrywki na najnowszym sprzęcie - powiedział dr Douglas Binks, kierownik ds. badań i rozwoju w firmie Crytek.
45 nanometrowe procesory serwerowe
Intel wprowadza do sprzedaży 15 nowych dwu- i cztero-rdzeniowych procesorów Intel Xeon do serwerów. 12 nowych układów czterordzeniowych jest taktowanych zegarem od 2 GHz do 3,20 GHz, z magistralą FSB 1600 MHz i pamięcią podręczną 12 MB. Trzy kolejne układy dwurdzeniowe są taktowane zegarem do 3,40 GHz, z magistralą FSB 1600 MHz i pamięcią podręczną 6 MB.
Procesory Intel Xeon są zgodne z platformami serwerowymi używającymi rodziny chipsetów Intel 5000. Ponadto Intel wprowadza trzy nowe platformy obsługujące procesory 45-nanometrowe, w tym:
- Platformę opartą na chipsecie Intel 5400 (poprzednio określaną nazwą kodową "Stoakley") i zoptymalizowaną pod kątem zastosowań wymagających dużej przepustowości, takich jak przetwarzanie wysokowydajne (High Performance Computing, HPC).
- Platformy oparte na chipsecie Intel 5100 Memory Controller Hub oraz kontrolerze Intel ICH-9R I/O (poprzednio znane jako "Cranberry Lake"). Są to rozwiązania optymalizowane pod kątem kosztów, które obsługują jeden lub dwa procesory i zapewniają zmniejszony pobór mocy przez pamięć DDR2.
- Platformę opartą na chipsecie Intel 3200 (poprzednio znaną jako "Garlow"), która została zaprojektowana specjalnie pod kątem jednoprocesorowych serwerów klasy podstawowej. Zapewnia ona obsługę pamięci DDR2 i tańszych procesorów oraz obniżony pobór mocy.
- Przejście z technologii 65- na 45-nanometrową to nie tylko zmniejszenie rozmiarów układów. Nowe procesory oferują też dodatkowe funkcje, takie jak nowe instrukcje SSE4 (Intel Streaming SIMD Extensions 4).
Ceny nowych, 45 nm procesorów Intel Xeon zależą od modelu, szybkości, funkcji oraz wielkości zamówienia i wahają się od 177 do 1279 dolarów w partiach po 1000 sztuk. Czterordzeniowy procesor Intel Core 2 Extreme QX9650 kosztuje 999 dolarów w partiach po 1000 sztuk. W zależności od modelu, niektóre nowe procesory będą dostępne od dzisiaj, a wszystkie przed upływem 45 dni.