Internet Explorer bezpieczniejszy od Firefoxa i Chrome?

Jeszcze niedawno popularna była definicja Internet Explorera, opisywanego jako program do przeglądania internetu za pomocą komputera i na odwrót. Jak wynika z nowych rankingów bezpieczeństwa, te żarty z przeglądarki Microsoftu są już nieaktualne.

Czasy, gdy Internet Explorer był obiektem kpin odchodzą w przeszłość razem z IE6, wyraźnie tracącym na popularności. Nie powinno to dziwić, szósta wersja przeglądarki Microsoftu powstała jeszcze w 2001 r.

Zdziwienie może budzić najwyżej fakt, że niektórzy komentatorzy, narzekając na poziom bezpieczeństwa przeglądarek, wciąż jeszcze gotowi są porównywać IE6 z nowymi wersjami Firefoksa lub Chrome'a, zapominając, że aktualna wersja przeglądarki Microsoftu nosi numer 8, a od oficjalnej premiery IE9 dzieli nas niewiele czasu.

Najnowszy raport Bit9 to porównanie aplikacji, związanych z korzystaniem z zasobów sieci - głównie przeglądarek. Najbardziej niebezpieczny program wśród nich to... Google Chrome, w którym znaleziono 76 luk. Kolejne miejsca zajmują Apple Safari (60) i Mozilla Firefox (51).

Reklama

Znacznie bezpieczniejszy od nich okazał się niedoceniany Internet Explorer, mający 32 znane luki bezpieczeństwa. Najbezpieczniejszą przeglądarką w rankingu okazała się Opera, w której wykryto zaledwie 6 luk.

Nie sposób polemizować z jednoznacznymi danymi. Zastanawia jednak fakt, jak bardzo opinie, dotyczące różnych przeglądarek, odbiegają od rzeczywistości. Aplikacje, które w powszechnej świadomości funkcjonują jako wzór bezpieczeństwa, okazują się najbardziej zawodne.

Poniżej pełna lista aplikacji i liczby luk bezpieczeństwa:

1. Google Chrome - 76

2. Apple Safari - 60

3. Microsoft Office - 57

4. Adobe Acrobat - 54

5. Mozilla Firefox - 51

6. Sun JDK - 36

7. Adobe Shockwave Player - 35

8. Microsoft Internet Explorer - 32

9. RealNetworks RealPlayer - 14

10. Apple Webkit - 9

11. Adobe Flash Player - 8

12. Apple Quicktime i Opera - 6

Co sądzicie o takich rankingach? Czy waszym zdaniem są wiarygodne?

Łukasz Michalik

http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | safari | Google Chrome | Google | Apple | internet explorer | opera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy