Itanium w porównaniach
Pomiary wydajności przeprowadzone przez organizację SPEC (Standard Performance Evaluation Corporation) wykazały, że układ Intel Itanium 800MHz dorównuje, a pod niektórymi względami nawet przewyższa konkurencyjne chipy.
Chip Intela znacznie szybciej niż konkurencja wykonuje obliczenia matematyczne, jednak ogólna wydajność układu jest dość słaba - nie tylko niższa niż w najnowszym procesorze Suna UltraSparc III, ale nawet... w 32-bitowym procesorze Intel Xeon. Generalnie eksperci uważają jednak, że Itanium nawiąże na rynku serwerów wyrównaną walkę z konkurencją. Niemniej informacje o ogromnej przewadze wydajności pracy nad konkurencyjnymi procesorami, należy wsadzić między bajki - zwłaszcza, jeśli porównać Itanium z procesorem Suna. Chip Intela prezentuje się za to lepiej niż aktualne układy Hewlett-Packard Alpha czy IBM Power.
Podstawowy problem, jaki staje przed Intelem, dotyczy jednak oprogramowania. Itanium to nie tylko nowy procesor, ale całkiem nowa platforma: dla jego użytkowników nie ma możliwości dokonania "bezbolesnego" przejścia z innych systemów. 64-bitowy procesor Intela wymaga całkowitej wymiany software'u. W dodatku finalna wersja 64-bitowego Windowsa XP pojawi się dopiero 25 października. A konkurencja nie śpi - do tego czasu mogą zadebiutować na rynku nowe procesory IBM-a (Power4) oraz HP (szybsze procesory Alpha). Tak naprawdę Itanium może okazać się zaledwie intelowską "przymiarką" do 64 bitów - na szersze zainteresowanie może liczyć chyba dopiero procesor McKinley, który na rynek trafi w przyszłym roku. A może dopiero jego następca - Madison, zaplanowany na rok 2003.
Źródło informacji: ZDNet