Reklama

Jak sprawuje się Windows 8 i co go różni od poprzedników?

Po tej premierze świat Windows nie będzie już taki jak dawniej. Nowa wersja systemu przynosi największe zmiany od czasu, gdy w Windows 95 pojawiło się menu Start. Teraz, obok tradycyjnego pulpitu, przybędzie nowa powłoka Metro, którą można obsługiwać myszką lub palcem.

Mimo że przez ostatnie 17 lat pojawiło się wiele wersji systemu, najważniejsze elementy interfejsu: menu Start, pulpit i pasek zadań, zmieniły się tylko wizualnie. Powłoka Metro, która jest najważniejszą nowością Windows 8, zrywa z tradycją. Znikają wszystkie wspomniane elementy, a nawet okna, od których nazwę wziął cały system.

Nowy interfejs Metro

Okna okazały się niepotrzebne, bo aplikacje Metro są z założenia pełnoekranowe. Ich interfejs jest minimalistyczny i przystosowany do obsługi dotykowej. Dzięki temu nowy system może działać nie tylko na pececie, ale także na tabletach. Stara powłoka Windows nie nadawała się do tego, nowa sprawuje się doskonale. Zresztą trudno się dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że Metro jest rozwinięciem interfejsu zaprojektowanego dla mobilnego systemu Windows Phone.

Reklama

Windows 8 w wersji testowej można pobrać TUTAJ

Metro w Windows 8 wygląda wspaniale. Być może dlatego, że założenia interfejsu są radykalnym odstępstwem od wszystkiego, co dotychczas wyszło spod ręki Microsoftu. Zostały wyeliminowane ikony, które od lat 80. były fundamentem każdego interfejsu graficznego. Zastąpiły je kafelki w żywych kolorach, które służą nie tylko do uruchamiania programów, ale także wyświetlają powiadomienia.

Grafiki jest mało, królują elementy typograficzne (piękna czcionka), połączone z efektownymi animacjami. Całość jest lekka i działa bez najmniejszego zacięcia. Zarówno interfejs, jak i aplikacje projektowane są w taki sposób, by większość ekranu zajmowała treść.

Elementy sterujące są schowane i pojawiają się dopiero po przesunięciu kursora myszki do jednego z narożników ekranu lub kliknięciu prawym klawiszem w ekran. Cała treść jest ułożona na poziomej wstędze, która przewija się z prawej do lewej strony. Podobnie jak kafelki ekranu startowego.

Nie bez wad

Metro nie jest pozbawione wad, szczególnie z punktu widzenia użytkownika peceta. Interfejs został zaprojektowany z myślą o obsłudze dotykowej, która z natury rzeczy jest bardzo nieprecyzyjna. Na ekranie nie da się zmieścić dużej liczby poleceń, w związku z tym trudno sobie wyobrazić rozbudowaną aplikację do pracy, jak: Office, Photoshop czy AutoCAD, w stylu Metro. Dlatego w Windows 8 na pececie będzie to przede wszystkim środowisko do multimediów, przeglądania sieci czy gier, a nie do tworzenia treści.

Praca na pulpicie

Miejscem do pracy pozostanie tradycyjny interfejs okienkowy, który na szczęście pozostał w systemie. Zmiany, jakie w nim wprowadzono, mają charakter ewolucyjny, z jednym wyjątkiem: znika menu Start. Ekran startowy Metro, który je zastępuje, umożliwia szybszy dostęp do większej liczby poleceń. Ma także lepszą wyszukiwarkę, która włącza się automatycznie po rozpoczęciu wpisywania hasła.

Inne zmiany w klasycznym środowisku to modernizacja Eksploratora, w którym menu zostało zastąpione przez wstążkę z poleceniami. Pojawił się także nowy menedżer zadań, który umożliwia m.in. zarządzanie programami startowymi.

Dwa światy

Pulpit i Metro w Windows 8 to dwa światy, bardzo od siebie odległe pod względem filozofii użytkowania. Na szczęście jest między nimi kilka połączeń, które umożliwiają czerpanie tego co najlepsze z każdego z nich.

To przede wszystkim ekran startowy Metro, z którego uruchamiasz aplikacje dla obydwu środowisk. Na pulpicie działają aktywne narożniki, które służą do wywoływania elementów interfejsu Metro, np. mechanizmu przełączania programów, dzięki któremu szybko przełączysz się z pulpitu do aplikacji Metro i z powrotem. Przejście między powłokami jest błyskawiczne, więc bez problemu da się równocześnie pracować w aplikacjach Metro i na pulpicie.

Sprawdź, czy ci się przyda

Nasze pierwsze doświadczenia z Windows 8 są pozytywne, choć z zastrzeżeniem, że trzeba kilku tygodni codziennej pracy, by sprawdzić, czy współistnienie tak różnych środowisk w jednym systemie operacyjnym przynosi realne korzyści dla użytkownika.

Dlatego zachęcamy do instalowania bezpłatnego Windows 8 w wersji Consumer Preview na własnym komputerze lub chociaż na wirtualnej maszynie. Dzięki temu jeszcze przed premierą można sprawdzić, czy opłaca się wydawać pieniądze na upgrade, czy lepiej pozostać przy sprawdzonym Windows 7.

Garść faktów o Windows 8:

Administracja tradycyjnie

Żaden użytkownik Windows 8, nawet jeśli będzie zagorzałym fanem interfejsu Metro, nie obejdzie się bez uruchamiania tradycyjnych, okienkowych programów. W powłoce Metro brakuje kluczowych komponentów do administracji systemem: menedżera plików i menedżera zadań. Nie ma też narzędzi do zaawansowanej konfiguracji systemu. Konsola administracyjna jest żywcem przeniesiona z Windows 7 i nie da się jej obsłużyć dotykowo, nawet jeśli ma się paluszki jak niemowlak.

Pulpit bez przycisku start

Znika przycisk Start, który był znakiem rozpoznawczym Windows przez niemal dwie dekady. Choć wielu będzie za nim tęsknić, naszym zdaniem eliminacja całego menu to dobre posunięcie, bo od dawna jest bezużyteczne.

Niespodzianka dla tradycjonalistów: Microsoft jednak zostawił szczątkowe menu Start. Gdy klikniesz w lewym dolnym rogu prawym klawiszem myszy (nawet w aplikacji Metro), pojawi się menu kontekstowe z najczęściej używanymi skrótami dawnego menu Start.

Integracja z chmurą

Windows 8 jest zintegrowany z serwisem Live.com. Jeśli zalogujesz się do systemu za pomocą Live ID, system skonfiguruje ci pocztę, komunikator i dysk sieciowy Sky-Drive. Poza tym system będzie zapisywał w sieci twoje ustawienia, hasła i zainstalowane aplikacje Metro.

Jeśli zalogujesz się za pomocą tego samego Live ID do innego komputera z Windows 8, system pobierze z sieci wszystkie zapisane rzeczy i będziesz mógł pracować we własnym środowisku.

Mysz i dotyk

Wszystkie aplikacje Metro są przystosowane zarówno do obsługi myszą, jak też do współpracy z interfejsem dotykowym. Ikony poleceń, opcji oraz inne aktywne elementy tych aplikacji są dużo większe od tych w programach pisanych dla tradycyjnego interfejsu Windows.

Z tego względu w aplikacjach Metro trudno zmieścić większą liczbę poleceń na jednej palecie, co utrudnia tworzenie rozbudowanych narzędzi, jak np. Photoshop.

Windows działa na Arm

Windows 8 można zainstalować także na urządzeniach z procesorem zgodnym z architekturą ARM, które są produkowane przez wiele różnych firm, m.in. ARM, Nvidia, Qualcomm, Samsung. Są to nie tylko tablety, ale także komputery wbudowane. Niestety na sprzęcie z ARM nie zadziała klasyczny interfejs okienkowy.

W najnowszym numerze PC Format 5/2012 można przeczytać dokładnie o 10 najciekawszych nowościach w Windows 8 - już w kioskach

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: Windows | windows 8

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy