Reklama

Jak wydłużyć życie baterii

Każda bateria w laptopie kiedyś odmówi posłuszeństwa. Są jednak sposoby, aby maksymalnie wydłużyć czas ich działania.

Baterie w laptopach są jak ludzie - każdą czeka nieunikniona śmierć. I podobnie jak ludzi, nie obowiązuje ich prawo Moore'a - nie możemy oczekiwać, aby za rok bateria podwoiła swój czas życia. Technologie tworzenia baterii mogą być ciągle unowocześniane, bo przecież przeznacza się na ten cel ogromne nakłady finansowe, lecz mimo tego, nie powinniśmy w najbliższej przyszłości spodziewać się żadnej rewolucji.

Serwis PCWorld opisuje, jak dbać o baterię, żeby zachować jej maksymalny czas życia. Mimo, że twoja bateria na pewno kiedyś odmówi posłuszeństwa, istnieje kilka sposobów, dzięki którym może nie będziesz musiał jej wymieniać. Po pierwsze, nie wyczerpuj baterii do końca. Takie działanie może istotnie skrócić życie baterii. Na szczęście, masz niewielkie szanse, że w rzeczywistości wyczerpiesz ją do zera - większość laptopów jest już tak zaprogramowana, że wyłączają się przed całkowitym rozładowaniem baterii. Po drugie, powinno się utrzymywać baterię w niskiej temperaturze. Po trzecie, należy ją oszczędzać - jeśli pracuje się przez cały tydzień na zasilaniu, to należy baterię odłączyć.

Reklama

Powyższe rady podpowiadają, w jaki sposób wydłużyć życie baterii w perspektywie miesięcy i lat. Jest jednak jeszcze jeden aspekt życia baterii: czas, jaki pozostaje ona aktywna zanim trzeba podłączyć ją do prądu. Aby utrzymać ten czas na względnie wysokim poziomie, należy: oszczędzać jasność ekranu, unikać jednoczesnej pracy wielu programów, jak również odłączać niepotrzebny czy nie używany sprzęt.

Nieprawdą jest z kolei, że dodanie pamięci RAM wydłuża życie baterii. Prawdą jest, że większa ilość pamięci operacyjnej oszczędza miejsce na dysku, który zużywa dużo energii. Jednak RAM także zużywa energię, a poza tym dodanie więcej RAM nie oszczędza wcale dysku, gdy nie pracujemy z dużą ilością jednoczesnych procesów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy