Kara za ustawianie cen pamięci

Ogółem 331 273 800 euro kary nałożyła Komisja Europejska na czołowych producentów układów pamięci - między innymi na firmy Infineon i Samsung Electronics. Od 1998 do 2002 roku przedsiębiorstwa zawierały niedozwolone zmowy cenowe.

Najwyższą karę za udział w zmowie - 145,73 miliona euro - będzie musiał zapłacić Samsung
Najwyższą karę za udział w zmowie - 145,73 miliona euro - będzie musiał zapłacić SamsungAFP

Chodzi więc o ten sam okres co w przypadku zamkniętego w 2006 roku postępowania wydziału antymonopolowego amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości przeciwko mniej więcej tym samym firmom. Oprócz Samsunga i Infineona w zmowie miały wówczas uczestniczyć firmy Hynix, Micron i Elpida. Postępowanie Unii dotyczy także koncernów Mitsubishi i Toshiba, które już przed laty wycofały się z produkcji chipów DRAM, stosowanych między innymi w pamięciach RAM komputerów, notebooków i serwerów.

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji Komisji Europejskiej zamierza - podobnie jak w przypadku postępowania przeciwko Intelowi - opublikować w przyszłości wyczerpujące uzasadnienie swojej decyzji. W środę ogłoszono przede wszystkim wysokość kar. Wiele przedsiębiorstw, które przyznało się do winy, uzyskało swego rodzaju złagodzenie kary; Micron został nawet w całości ułaskawiony. Amerykańska firma jako pierwsza powiadomiła Komisję o zmowie cenowej.

Między rokiem 2003 i 2006 także firmy Infineon, Hynix, Samsung, Elpida i NEC poprosiły o złagodzenie wymiaru kary. Kwoty do zapłacenia zostały wyznaczone zgodnie z wprowadzonymi w 2008 roku zasadami postępowania ze świadkami koronnymi (Leniency Policy). Podejrzane firmy uzyskały dzięki współpracy z KE obniżenie kar w wysokości 10 procent. Ostatecznie rynkowy lider Samsung Electronics będzie musiał zapłacić 145,73 miliona euro, a Hynix - 51,5 miliona euro.

Niegdysiejsze działy DRAM firm NEC i Hitachi (które połączyły się pod szyldem Elpidy) oraz ich macierzyste korporacje mają 41,3 miliona euro do zapłacenia. Mitsubishi i Toshiba muszą zapłacić odpowiednio 16,6 i 17,6 miliona euro. Na byłego partnera Infineona, a obecnego Microna - firmę Nanya - nałożono 1,8 miliona euro kary.

Komisja Europejska jest bardziej łagodna niż Departament Sprawiedliwości USA. Przed laty amerykańskie władze antymonopolowe orzekły nawet kary ograniczenia wolności w wymiarze do 14 miesięcy dla poszczególnych dyrektorów oskarżonych firm wraz z grzywnami, które musieli zapłacić osobiście. Niektóre z ukaranych wówczas przedsiębiorstw są również obserwowane przez Komisję Europejską i jej organy antymonopolowe w związku z podejrzeniami o inne nielegalne zmowy cenowe - na przykład w dziedzinie pamięci SRAM albo układów Smart Card stosowanych m.in. w kartach płatniczych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas