Kwantowe deszyfrowanie IBM-a

Naukowcy firmy IBM wykonali na komputerze kwantowym prostą kalkulację wykorzystującą Algorytm Shora. W eksperymencie użyto komputera zbudowanego z rekordowej liczby 7 atomów (największy dotychczas komputer kwantowy IBM-a składał się z 5 atomów). A o co chodzi z Algorytmem Shora?

Od roku 1974 znany jest algorytm szyfrowania RSA (od nazwisk twórców: Rivest, Shamir i Adleman), umożliwiający zaszyfrowanie informacji z "kluczem publicznym". Wykorzystano w nim fakt, że mnożenie jest łatwiejsze od dzielenia (łatwiej pomnożyć dwie liczby, niż wynik rozłożyć na czynniki pierwsze). W konsekwencji oznacza to, że pomimo dostępu do klucza publicznego, odnalezienie służącego do rozszyfrowania wiadomości klucza prywatnego jest niezwykle trudne. Zadanie to ma właśnie ułatwić kwantowy algorytm rozkładu liczby całkowitej na czynniki pierwsze, stworzony przez Petera Shora (naukowca z firmy AT&T). To najszybszy z istniejących algorytmów do rozkładania liczb na czynniki pierwsze, jedyną przeszkodą stojącą na drodze do jego wykorzystania jest - drobnostka - potrzeba posiadania komputera kwantowego. Wprawdzie wynik obliczeń kwantowego komputera jest prawdziwy tylko z pewnym prawdopodobieństwem, to jednak jego sprawdzenie jest banalnie proste - wystarczy pomnożyć otrzymane liczby, a do tego wystarczy już zwykły komputer (a nawet dobry kalkulator).

Najszybsze superkomputery mogą dziś znaleźć czynniki liczb o długości 130 cyfr w ciągu miesiąca. Nie są jednak w stanie przetworzyć liczby o długości 200 cyfr. Komputer kwantowy mógłby zrealizować to zadanie natychmiast, pod warunkiem jednak, że udałoby się stworzyć takie urządzenie składające się z tysięcy atomów. A kwantowy IBM ma 7 atomów i przetwarza liczby dwucyfrowe... O tym, jak daleka droga jeszcze przed naukowcami tworzącymi komputery kwantowe świadczy fakt, że Nabil Amer, kierownik grupy badawczej IBM zajmującej się fizyką informacji stwierdził, że operacja wykonana na 7-atomowym komputerze kwantowym to najbardziej skomplikowane zadanie, jakie do tej pory wykonano na świecie przy użyciu komputera kwantowego. Maszyna IBM prawidłowo rozpoznała liczby 3 i 5 jako czynniki 15...

Osoby korzystające z programów szyfrujących (a jest ich coraz więcej, jeśli uwzględnimy choćby transakcje dokonywane przez Internet), mogą spać spokojnie - do efektywnego łamania zabezpieczeń przez komputery kwantowe (które i tak nigdy nie trafią "pod strzechy") droga jeszcze daleka.

Źródło informacji: Wired, Agencja 4D

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas