Microsoft i superkomputery

Microsoft postanowił zwiększyć swój udział w rynku superkomputerów. Firma otworzyła w związku z tym specjalny dział nazwany Technical Computing Initiative. Nad nowym projektem ma pracować kilkaset osób.

Jak wiadomo, większość zwykłych użytkowników domowych nie potrzebuje do swojej pracy/rozrywki mocy superkomputerów. Jest ona jednak kluczem do wielu projektów dotyczących produktów codziennego użytku.

Microsoft niestety nie jest liczącym się graczem na rynku superkomputerów. Zgodnie z rankingiem Top500, który śledzi zastosowanie systemów operacyjnych w 500 najwydajniejszych systemach komputerowych, ponad 89 procent maszyn tego typu oparte jest na Linuksie, a zaledwie kilka procent przypada Windowsowi. Bob Muglia, prezes Microsoft's server and tools business powiedział, że wysokowydajne superkomputery są ciągle zbyt skomplikowane nawet dla ludzi z wykształceniem technicznym.

Reklama

Dlatego Microsoft planuje to zmienić i sprawić by ta ogromna moc obliczeniowa dostępna była dla każdego. Taka funkcjonalność przydać się może na przykład firmom świadczącym usługi finansowe. Microsoft Technical Computing pracuje także nad oprogramowaniem, które pozwoli programom takim jak Excel pracować równolegle na tysiącach maszyn, dzięki czemu do ogromnych obliczeń zbędnym będzie wspomaganie się zewnętrznymi superkomputerami.

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy