Mobilność sprzyja podejmowaniu ryzyka
Pracownicy mobilni są bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań, takich jak pobieranie plików wykonywalnych z internetu czy wysyłanie poufnych wiadomości przy pomocy komunikatorów.
Taki wniosek sformułowali specjaliści z firmy Trend Micro, która przeprowadziła niedawno badania nad zachowaniami pracowników mobilnych.
W ostatnich latach zwiększył się zakres technologicznych możliwości urządzeń mobilnych oraz zakres prac wykonywanych przez pracowników poza siedzibą firmy. Poprawiły się oczywiście możliwości kontaktu z pracownikami, wzrosła ich efektywność i wydajność, ale wzrosła jednocześnie liczba zagrożeń.
Eksperci Trend Micro po analizie wyników przeprowadzonych badań stwierdzili, że im bardziej mobilny jest użytkownik, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on wysyłał poufne informacje za pomocą komunikatora lub poczty internetowej.
Najbardziej skłonnymi do przesyłania poufnych danych współpracownikom i partnerom handlowym przez komunikatory lub pocztę internetową są Japończycy. Dotyczy to zarówno pracowników stacjonarnych, jak i mobilnych - informuje Trend Micro.
W Stanach Zjednoczonych, do wysyłania poufnych informacji przez pocztę internetową przyznało się 58 procent respondentów łączących się z internetem poza firmą przez firmowe notebooki. Dla porównania - odsetek osób, które przyznały się do takich działań wśród użytkowników łączących się z internetem tylko przez sieć firmową, wyniósł 42 procent.
Analiza odpowiedzi respondentów z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA sugeruje także, że użytkownicy mobilni są bardziej skłonni niż osoby korzystające z komputerów stacjonarnych do podejmowania ryzykownych - zdaniem Trend Micro - zachowań w sieci, takich jak odwiedzanie sieci społecznych i pobieranie filmów. Przykładowo, do pobierania plików wykonywalnych przy wykorzystaniu firmowej sieci przyznało się 54 procent użytkowników mobilnych w Niemczech, w porównaniu z 41 procentami użytkowników komputerów stacjonarnych.
W tym przypadku Japonia okazała się krajem, gdzie udzielano innej odpowiedzi na to pytanie. Jedynie 49 procent użytkowników mobilnych przyznało się tam do pobierania plików wykonywalnych przy wykorzystaniu firmowej sieci, w porównaniu z 60 procentami pracowników korzystających z komputerów stacjonarnych.
Badania objęły 1600 użytkowników komputerów w przedsiębiorstwach ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Japonii. Ciekawe jest to, że we wszystkich krajach, w których przeprowadzono sondaże (z wyjątkiem Japonii), wzrost mobilności użytkownika pociąga za sobą zwiększone prawdopodobieństwo otrzymywania spamu i prób wyłudzania danych osobowych (phishing).
Jednocześnie użytkownicy mobilni mają często większą wiedzę techniczną na temat zagrożeń internetowych typu pharming czy phishing. Na przykład w Stanach Zjednoczonych 61 procent mobilnych użytkowników komputerów w przedsiębiorstwach zdaje sobie sprawę z zagrożeń sieciowych, w porównaniu z 49 procentami użytkowników komputerów stacjonarnych.