Nadeszła era Visty

Do sprzedaży trafiły Windows Vista, Microsoft Office 2007 oraz Exchange Server 2007. Na razie mogą je jedynie kupować przedsiębiorcy, ale jedno jest pewne - pora zacząć myśleć o nowym systemie.

Taka zmasowana premiera (aż trzy produkty) nie miała miejsca od Windows 95 i Office 95. - To największa premiera w historii firmy - mówi Steve Ballmer z Microsoft. Wszystkie trzy produkty Microsoft są gotowe, na razie jednak dostęp do nich mają jedynie przedsiębiorcy. Przeciętny użytkownik musi czekać na Windows Vista do 30 stycznia. Polska wersja pojawi się na rynku w I kwartale 2007 roku.

Po co mi nowy Windows?

Co nowego możemy oczekiwać od Visty? Na pewno lepszych zabezpieczeń, nowego silnika odpowiedzialnego za wyszukiwanie danych wewnątrz komputera, blokadę szkodliwych treści (rodzice będą mieli wpływ na to, co robi dziecko). Pojawią się też nowości w interfejsie graficznym - m.in. inaczej wyglądające ikony czy nakładka Aero, która tworzy pseudo-trójwymiarową wizualizację Windows.

Reklama

Użytkownicy otrzymają firmowe oprogramowanie antszpiegowskie, Windows Media Player 11 oraz Internet Explorer 7. Można także liczyć na lepszą pracę z serwerami i wiele funkcji ułatwiających pracę na Vista w firmach - ale to przeciętnego Kowalskiego nie interesuje.

Word i spółka

Zmiany doczekał się także Microsoft Office 2007. Do dyspozycji użytkowników zostanie oddana nowa szata graficzna i interfejs graficzny Ribbon UI. Czym jest Ribbon? To zupełna nowość, w pełni zmieniony i unowocześniony design, jaki zostanie wprowadzony do m.in. Office 2007.

Nowy MS Office będzie o wiele bardziej otwarty na użytkowników - taka decyzja Microsoft wyraźnie została zainspirowana przez jego konkurentów w postaci OpenOffice oraz inne, darmowe programy z otwartymi kodami.

Wraz z Microsoft Office 2007 pojawia się nowy Office Online - narzędzie udostępniające blisko 50 tys. artykułów z pomocą, 35 nowych demonstracji, 24 nowe kursy on-line i ponad 400 nowych wzorców dokumentów.

Zmiana standardu

Exchange Server 2007, czyli system pocztowy przeznaczony dla Windows, nie jest zasadniczo produktem dla indywidualnego użytkownika. Exchange Server odpowiedzialny jest za organizację i obsługę poczty czy planowanie różnego rodzaju zadań. Dojdzie centralizacja zadań oraz opcja komunikacji głosowej. Czy duże firmy planują zakupić Exchange Server? Co prawda minęło 5 lat od premiery Windows XP, ale wielcy tego świata nie będą się śpieszyć z wdrożeniem nowego oprogramowania od Microsoft. Powodem są nie tylko wysokie koszty zakupu, ale i pojawiające się na początku problemy z infrastrukturą i organizacją pracy na nowym systemie operacyjnym.

Jednak z czasem zapewne Vista i MS Office 2007 staną się standardem. Także i w domu przeciętnego użytkownika komputerów.

W 2007 roku ponad 100 milionów komputerów "przeskoczy" na Windows Vista.

ŁK

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przedsiębiorcy | T-Mobile | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy