Najszybszy komputer Polski

Polska może pochwalić się najszybszym superkomputerem w Europie Środkowo-Wschodniej. Należąca do Politechniki Gdańskiej maszyna to jedno z najpotężniejszych tego typu urządzeń na świecie.

article cover
materiały prasowe

- Walka z rakiem, bezpieczniejsze loty oraz badanie powierzchni oceanów - to jedynie kilka zadań superkomputera Galera, jakie wymienił Paul Otellini, prezes firmy Intel. Szef największego na świecie producenta procesorów wraz z rektorem Politechniki Gdańskiej Prof. Januszem Rachoniem, Mścisławem Nakoniecznym dyrektorem Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) oraz Lechem Wałęsą dokonali oficjalnego uruchomienia superkomputera podczas uroczystości w gdańskim Centrum Informatycznym.

Powstanie Galery ogłoszono już pół roku temu. W dniu dzisiejszym superkomputer rozpoczyna pracę. Klaster ma moc obliczeniową równą 50TFLOP - to 4400 razy więcej niż moc komputera IBM Deep Blue, który w 1997 r. wygrał szachowy pojedynek z Garri Kasparowem. Superkomputer jest oparty na 1400 procesorach czterordzeniowych Intel Xeon. Jest to najszybsza maszyna w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i dziewiąta co do wielkości w Europie.

- Jestem dumny, że Intel Technology uruchamia superkomputer o największej mocy obliczeniowej w tym regionie - przyznał Otellini. Galera zostanie wykorzystana między innymi w projektach badawczych nad substancjami mogącymi znaleźć zastosowanie w terapii antynowotworowej, badaniach nad aerodynamiką w przemyśle lotniczym oraz badaniach nad przypływami i odpływami wód morskich. - To była ciężka praca, ale jesteśmy z niej dumni - podsumowuje start Galery Nakonieczny.

7 ton komputera

materiały prasowe

Superkomputer mierzy 17 m długości i waży 7 ton, obsługuje go 336 serwerów z których każdy posiada cztery czterordzeniowe mikroprocesory. Łączna długość kabli, których użyto przy podłączaniu klastra wynosi ok. 8 km. Superkomputer Galera potrafi wykonać 50 bilionów działań matematycznych, takich jak dodawanie lub mnożenie liczb zmiennoprzecinkowych, w ciągu sekundy. Wykonanie takiej liczby działań zajęłoby wszystkim ludziom na Ziemi około 1000 lat.

INTERIA.PL - Łukasz Kujawa

- Chociaż wygląda to efektownie, to tak naprawdę bardzo duża liczba komputerów połączona w jedno urządzenie - żartuje Nakonieczny. Galera zużywa też 500 razy więcej energii elektrycznej niż przeciętne gospodarstwo domowe, nie licząc energii potrzebnej na chłodzenie oraz wentylację pomieszczenia. Waży około 7 ton, a do jego budowy zużyto około 8 km kabli zasilających i sieciowych. Aby komputer nie przegrzał się, jego temperatury strzeże ponad 2000 wentylatorów.

Galera została sfinansowana z funduszy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, budżetu Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz firmy Intel. - Planujemy dalszą współpracę z Intelem - zapowiada Nakonieczny.

Podstawowe dane techniczne klastra

Klaster zbudowany jest z 336 nodów (serwerów). Pojedynczy nod posiada 4 procesory czterordzeniowe Xeon Quad-Core. Nody rozmieszczono w 27 19-calowych szafach teleinformatycznych i połączono między sobą siecią InfiniBand pracującą w technologii DDR z przepustowością 20 Gb/s. Sieć ta służy do komunikacji między procesorami podczas obliczeń. Jako sieć pomocnicza została wykorzystana sieć Gigabit Ethernet.

Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Do zarządzania klastrem wykorzystywane będzie autorskie oprogramowanie firmy WASKO Open Eye Cluster Monitoring oraz własne oprogramowanie CI TASK. Do zarządzania zasobami (system kolejkowania zadań obliczeniowych) użyty zostanie pakiet PBS/Torque/Maui.

- Najbliższy tak potężny komputer znajduje się w okolicach Monachium - komentuje David Fraser Regional Applications Manager.

ŁK

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas