Nie wejdziesz do pubu

Podawanie alkoholu osobom w wieku poniżej 18 lat (a w USA nawet poniżej 21 lat) jest przestępstwem. Barmani i właściciele lokali tłumaczą się jednak - zgodnie z prawdą - że młodzież często wygląda bardzo dojrzale, a nie zawsze jest możliwość sprawdzenia wieku, na przykład za pomocą dokumentów (nie ma przecież obowiązku noszenia dowodów osobistych przy sobie). Na zlecenie organizacji rządowych władz firma I-Mature, współpracując z RSA Security pracuje nad technologią, która ma umożliwić określanie wieku na podstawie cech biometrycznych.

Jeśli badania się powiodą, w pubach zostaną zamontowane biometryczne zamki, które wpuszcza daną osobę do lokalu dopiero po upewnieniu się, że jest ona w "odpowiednim wieku"

Przygotowano już prototyp czytnika, na którym osoba musi położyć środkowy palec. Czytnik metoda ultrasonografii bada kilkanaście cech biometrycznych, m.in. zawartość wapna w kościach - na podstawie których można określić wiek

"Oczywiście te cechy nie zmieniają się drastycznie w dniu osiągnięcia pełnoletności, ale na pewno potrafią odróżnić 14-latka od 18 latka" - mówi Shmuel Levin, założyciel firmy I-Mature.

Reklama

Dodaje, że kolejnym zastosowaniem tego wynalazku może być przystawka komputerowa umożliwiająca np. logowanie się na erotycznych czatach tylko osobom dorosłym.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy