Notebook jak kasa pancerna

Powstały nowe narzędzia zabezpieczające dane przechowywane w notebookach przed amatorami cudzych laptopów.

article cover
materiały prasowe

ThinkVantage Lenovo jako wsparcie bezpieczeństwa składa się głównie z Security Chip, czyli Trusted Platform Module (TPM), który znajduje się na płycie głównej i współpracuje z oprogramowaniem Client Security Software. Użytkownik notebooka otrzymuje rozwiązanie pozwalające mu na przechowywanie wszystkich jego haseł, nie jak to odbywało się dotąd na dysku twardym, lecz w niezależnym chipie, do którego nikt poza nim nie posiada dostępu.

Dodatkowo, dzięki fragmentowi oprogramowania Client Secutity Software, jakim jest Password Manager możliwe jest zarządzanie wieloma hasłami wymaganymi do pracy różnych aplikacji, czy obsługi stron internetowych.

Lenovo stosuje w swoich laptopach także czytniki linii papilarnych. Czytnik linii współpracuje z TPM oraz z oprogramowaniem Client Security. Istotną zaletą czytnika linii papilarnych jest to, iż użytkownik nie może go zapomnieć, czy udostępnić osobom trzecim (jak np. hasła), wystarczy, że właściciel laptopa przeciągnie palcem po czytniku, aby uzyskał dostęp do zgromadzonych na komputerze danych.

W wyniku współpracy Lenovo z firmą Utimaco powstało również oprogramowanie Safe Guard Private Disk, w pełni współpracujące z technologią ThinkVantage. Użytkownik laptopa Lenovo otrzymuje możliwość utworzenia części dysku, który jest całkowicie zaszyfrowany.

Opcjonalnie można dokupić aplikację Safe Guard Easy, pozwalającą na całkowite szyfrowanie dysku twardego wraz z wszystkimi nośnikami wymiennymi, np. dyskami USB, czytnikami USB czy pamięciami flash. Oprogramowanie to współpracuje z rozwiązaniem Client Security i działa z chipem Lenovo TPM, a także z oprogramowaniem Rescue and Recovery.

Rescue and Recovery jest także częścią technologii ThinkVantage i służy do tworzenia kopii bezpieczeństwa. Oprogramowanie umożliwia automatyczne wykonywanie, na dowolnym nośniku, do 32 kolejnych kopii zapasowych całej zawartości dysku. Kopie wykonane w odstępach czasowych mogą być także przechowywane na dyskach sieciowych, a w przypadku uszkodzenia dysku użytkownik nie tylko odzyskuje system operacyjny, ale także to, co do tej pory na nim zgromadził.

Jeśli istnieje potrzeba generalnego zarządzania wieloma laptopami przyda się aplikacja Omnipass. Zaprojektowano ją do pracy z szeroką gamą urządzeń do autentykacji (czytnik linii papilarnych, czytnik kart typu Sart Card, TPM, token itp.). Omnipass współpracuje z technologią rozpoznawania linii papilarnych stosowaną w czytnikach Lenovo i zabezpiecza dane poprzez certyfikację, dostęp do sieci, poczty e-mail oraz VPN.

Rozwiązanie Management Suite for TVT umożliwia specjalistom IT zarządzanie technologią ThinkVantage oraz przedstawionymi wcześniej rozwiązaniami. Management Suite pomaga stworzyć lub udoskonalić procedurę bezpieczeństwa dopasowaną do indywidualnych potrzeb Ciekawostką na polskim rynku może być oferowane przez Lenovo oprogramowanie Computrace One firmy Absolut Software. Opcja ta umożliwia śledzenie wszystkich komputerów zakupionych przez firmę. W przypadku kradzieży komputera jego zawartość może być zdalnie i trwale usunięta przez specjalistów Absolute. ComputraceOne wykrywa także wszelkie niepożądane programy instalowane na firmowych laptopach.

informacje prasowe/INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas