Nowe MacBooki Air, iLife i Mac OS X - Lion
Apple szykuje jesienną ofensywę komputerową - nowe MacBooki Air i pakiet iLife. Poznaliśmy także pierwsze szczegóły dotyczące nowego systemu operacyjnego, Mac OS X - Lion.
Po pierwsze, odświeżono pakiet iLife. Największych zmian doczekały się aplikacje iPhoto oraz iMovie. W programie iPhoto postawiono na pełne wykorzystanie geotagowania zdjęć przez współczesne aparaty fotograficzne. Od teraz możliwe będzie ich oglądanie bezpośrednio z poziomu wirtualnej mapy. Pojawiły się również nowe style pokazów slajdów, które także wykorzystują metadane fotografii. Kolejną nowością w iPhoto jest tryb pełnoekranowy, który ukrywa wszystkie niepotrzebne kontrolki i pozwala skupić się wyłącznie na przeglądaniu zdjęć.
Apple dopracowało funkcję tworzenia albumów książkowych i spersonalizowanych kartek pocztowych. iMovie w wersji 11 zdecydowanie bardziej przypomina bardziej zaawansowaną aplikację niż jego poprzednik. Wciąż jednak świetnie spisze się jako narzędzie w rękach osób nieznających się zbytnio na tajnikach montaży filmowego. Apple wprowadziło proste metody edycji dźwięku oraz efekty filmowe dostępne bezpośrednio z poziomu menu programu - za jednym kliknięciem myszy. Największe wrażenie robi jednak możliwość tworzenia trailerów filmowych. Dzięki kreatorowi nawet najnudniejsze nagrania można zamienić w trzymające w napięciu zapowiedzi produkcji filmowych.
Jako druga przedstawiona została funkcja FaceTime dla komputerów Mac. Pozwala ona na prowadzenie wideorozmów z osobami posiadającymi najnowszego iPhone'a lub iPoda Touch. Odpowiednia aplikacja jest już dostępna do ściągnięcia ze strony Apple. Obecnie znajduje się ona w fazie testów beta.
Osoby śledzące prezentację miały okazję zobaczyć również nowe funkcje, które pojawią się w kolejnej odsłonie systemu Mac OS X - Lion. Steve Jobs wyraźnie zaznaczył, że nadeszła pora na wykorzystanie najlepszych rozwiązań z systemu iOS na Macintoshach. Dzięki temu użytkownicy Mac OS X będą mogli latem 2011 skorzystać z ekranów aplikacji - dokładnie takich samych jak np. w przypadku iPada. Rozwiązanie to ma zdecydowanie usprawnić dostęp do zainstalowanych aplikacji oraz ich grupowanie w katalogi (tak jak w iPhonie 4).
Całkowitą nowością jest Mac App Store, który pozwoli na szybkie i łatwe kupowanie aplikacji. Ma on również ułatwić migrację na inne komputery Mac oraz zarządzać aktualizacjami zainstalowanych już programów. Mission Control to kolejna funkcja Mac OS X. Pozwala ona na zarządzanie dużą ilością okien i dostęp do aktualnie najważniejszego poprzez zaledwie kilka kliknięć. Apple postawiło także na korzystanie z aplikacji w trybie pełnoekranowym. Aplikacje i dokumenty będzie można przeglądać na pełnym ekranie oraz przechodzić pomiędzy nimi przy pomocy gładzika lub dotykowej myszy Apple Magic Mouse.
Ładne, cienkie i drogie. Jobs zaprezentował dwa modele, różniące się wielkością ekranu. Użytkownicy będą mogli wybierać pomiędzy 11 i 13 calami. W najcieńszym miejscu MacBooki Air mają 0,3 cm, a w najgrubszym - 1,7. Działają na procesorze Intel Core 2 Duo i posiadają 2GB pamięci (z możliwością rozszerzenia do 4GB). Ich cechą charakterystyczną jest brak tradycyjnego dysku. Zamiast niego zastosowano cichą i dwukrotnie bardziej wydajną pamięć Flash w rozmiarach 64, 128 i 256GB. Dzięki nim możliwe jest natychmiastowe uruchamianie się systemu (Instant On). Z komputera można korzystać od razu po otwarciu klapy. W przypadku komputerów mobilnych liczy się oczywiście długi czas pracy na baterii.
Nowe MacBooki Air - prezentacja:
Nowe MacBooki Air pozwalają na 5 godzin korzystania z bezprzewodowego internetu (w przypadku wersji 11 cali) oraz 7 godzin (13 cali). Czas czuwania na jednym naładowaniu baterii wynosi 30 dni. Niestety, zaprezentowane komputery są drogie - 999 dolarów za najtańszą wersję 11 cali oraz 1299 za najtańszy model 13 cali. W pudełku dołączany jest dysk USB z systemem do reinstalacji.