Open XML do poprawienia
Aż 3,5 tys. uwag dotyczących formatu Open XML zgłosiły organizacje normalizacyjne będące członkami ISO do stowarzyszenia Ecma International. Liczba uwag jest tak duża, że można się obawiać, iż zmiana formatu Open XML w wymaganym stopniu uczyni go niezgodnym z formatem zapisu stosowanym w MS Office 2007.
Ogromną liczbę uwag (dokładnie 3522) dotyczących formatu dokumentacji od Microsoftu ujawnił na swoim blogu Brian Jones - pracownik Microsoftu i członek Komitetu Technicznego TC45 odpowiedzialnego w Ecma za rozwój Open XML.
Brian Jones zaznaczył, że niektóre ze zgłoszonych uwag mogą się dublować. Przyznał jednak, że nawet po ich uporządkowaniu ostateczna liczba będzie robiła wrażenie, choć wyda się zapewne bardziej możliwa do ogarnięcia.
Przypomnijmy, że Open XML to format zapisu dokumentacji od Microsoftu, który firma z Redmond chce uczynić międzynarodowym standardem. W ten sposób gigant zyskałby mocny argument w konkurencji z alternatywnymi dla MS Office programami biurowymi, które w większości korzystają z istniejącego już międzynarodowego standardu OpenDocument Format.
Open XML został już uznany za standard europejski przez stowarzyszenie Ecma International w grudniu 2006 roku. Od tej pory stowarzyszenie (a konkretnie komitet TC45) jest odpowiedzialne za rozwój Open XML.
Microsoft starał się również o to, aby Open XML stał się w szybkim trybie międzynarodowym standardem ISO, co się nie udało. Format od początku wzbudzał wiele zastrzeżeń, a wokół głosowań z nim związanych narosło wiele kontrowersji.
Co dalej?
Teraz stowarzyszenie Ecma ma czas do 14 stycznia 2008 r. na udzielenie odpowiedzi na wszystkie komentarze członków ISO. Podniesione przy okazji kwestie staną się powodem dyskusji na spotkaniu członków ISO w lutym przyszłego roku. Następnie będzie miało miejsce głosowanie nad dalszą standaryzacją Open XML, już w normalnym trybie.
Sprawa nabiera ciekawych kształtów. Jak zauważył Jarosław Staniek na blogu KDE w Polsce, nawet jeden problem zaakcentowany w pojedynczej uwadze może wprowadzić oczekiwaną interoperacyjność Open XML, lecz jednocześnie zaszkodzić zgodności formatu z... MS Office 2007.
Raczej trudno sobie wyobrazić, aby Microsoftowi było na rękę tworzenie standardu nie obsługiwanego przez jego oprogramowanie. Jeśli natomiast firma ma na uwadze przede wszystkim zgodność Open XML z MS Office 2007, to sens samej standaryzacji należałoby postawić pod znakiem zapytania.