Reinkarnacja Chromebooków - nowe modele nadchodzą

Chromebooki wcale nie umarły, postuluje Intel. Wydaje się to stwierdzenie jak najbardziej prawdziwe, a nowe życie w te skostniałe i nieco zbyt egzotyczne dla większości konsumentów komputery, mają tchnąć intelowskie procesory Haswell.

Chrombooki wcale nie umarły. Ba, mają się naprawdę dobrze
Chrombooki wcale nie umarły. Ba, mają się naprawdę dobrzeINTERIA.PL

Pierwsza generacja Chromebooków nie zachwyciła. Swoich reprezentantów w tej klasie ma Acer i Samsung, ale prawdziwa jakość pojawiła się dopiero z Google Pixelem. Ten z ceną oscylującą wokół 1000 dol. okazał się poza zasięgiem większości konsumentów. Chromebooki, mimo że oparte na dobrych podstawach, nie wypełniły średniej półki cenowej.

Z drugiej strony jednak, obecny na IDF 2013 Sundar Pichai z Google’a podał kilka ciekawych faktów, które wskazują, że Chromebooki wcale tak źle sobie nie radzą. Pichai powiedział, że Chromebooki od roku znajdują się na drugim miejscu najpopularniejszych komputerów sprzedawanych na Amazonie, a w segmencie do 300 dol. Chrome OS ma ponad 25 proc. udziałów w rynku. Chromebooki są również coraz częściej wykorzystywane w szkołach i na uczelniach. Czyli co, plotki o ich śmierci mocno przesadzone?

Reinkarnację Chromebooków zapewni najprawdopodobniej ostatni ruch Intela. Implementacja układów Haswell do maszyn z Chrome OS na pokładzie to strzał w dziesiątkę. Dotychczasowe modele działały albo na architekturze ARM, albo na intelowskich Atomach. Jedynie high-endowy Pixel miał na pokładzie procesor Core i5 taktowany zegarem 1,8 GHz.

Obecność Haswella na pokładzie Chromebooków następnej generacji to pewnik o 15 proc. dłuższego czasu pracy na baterii oraz 50 proc. szybszego rozruchu i stabilności. Dorzucając do tego solidne wykonanie i niewygórowaną cenę, można oczekiwać spełnienia potrzeb "przeciętnego Kowalskiego".

Na rynku już wkrótce pojawią się trzy nowe Chromebooki topowych producentów komputerów: Acera, Toshiby i HP. Szczególnie dobrze zapowiada się ten ostatni sprzęt, który dodatkowo będzie dostępny w kilku kolorach. Klasyczny szary dopełni pomarańczowy i błękitny.

+7

HP Chromebook 14, bo taką nazwę posiada laptop, ma 14-calowy ekran, procesor Intel Haswell, dysk SSD o pojemności 16 GB (plus 100 GB Google Drive), USB 2.0, USB 3.0, HDMI, Bluetooth i WiFI. Sprzęt jest wykonany znakomicie, a plastik stanowiący dominującą część obudowy ma gumowatą fakturę. Niestety, pomimo braku klasycznego dysku, Chromebook 14 jest stosunkowo ciężki. Lekka będzie natomiast jego cena, którą gigant z Palo Alto zapowiedział na 299 dol.

O Chromebookach Acera i Toshiby wiadomo nieco mniej, ale powinny zadebiutować one na rynku jeszcze przed końcem roku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas