Sposób na podróbki części komputerowych

Nieświadome wykorzystywanie podrabianych układów scalonych w komputerach może mieć poważne konsekwencje.

Podróbki podzespołów komputerowych mogą sprawić wiele kłopotów
Podróbki podzespołów komputerowych mogą sprawić wiele kłopotówstock.xchng

Opracowany przez Niemiecką Federacje Inżynierską raport mówi o prawie 6,4 miliarda euro dochodu, jakie niemieccy przedsiębiorcy stracili na rzecz producentów tanich imitacji ich produktów dla przemysłu. - Walka z piratami jest trudna, ale nikt nie ma wątpliwości, że opłacalna pod każdym względem. Po pierwsze - dosłownie - fałszerze przechwytują klientów producentom oryginalnych sprzętów, po drugie - podróbki często niszczą renomę znanym markom, zalewając rynek bublami, a po trzecie - w zasadzie najważniejsze - awarie, które mogą być skutkiem stosowania tanich erzaców, mogą narazić ludzi na ogromne niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia - twierdzi Łukasz Nowatkowski, Ekspert ds. Bezpieczeństwa IT firmy G Data Software.

Rozumiejąc skalę problemu, który dotyczy także branży IT, producenci komponentów komputerowych rozpoczęli walkę z piratami na własną rękę. Rozpoczęto prace nad niepodrabialnymi układami scalonymi, odpornymi na skanowanie mikroskopami elektronowymi, wykorzystującymi strumienie jonów i promienie laserowe - prototyp takiego właśnie chipa zostanie zaprezentowany już niedługo w Norymberdze.

Do wprowadzenia innowacji naukowców zainspirowały naturalne różnice, powstające przy produkcji układów: nie wpływają one na funkcjonowanie elementu, za to mogą posłużyć za jego znak rozpoznawczy. W najnowocześniejszym, niemożliwym do podrobienia, układzie scalonym zainstalowany zostanie obwód pomiarowy generujący unikalny sygnał, który determinuje określone właściwości układu.

Następnie dane te zostaną przetworzone w taki sposób, by stworzyć - jedyny w swoim rodzaju - kod komponentu. Dodatkowo, jakakolwiek fizyczna ingerencja w układ spowoduje, że zmienią się zapamiętane parametry oryginału, a co za tym idzie - nie powstanie kod i nie będzie szansy na uruchomienie chipa.

- Jak widać, nie tylko przestępcy korzystają z coraz nowocześniejszych rozwiązań. Naukowcy są - i oby zawsze byli - krok przed nimi! Technologia opracowana przez niemieckich badaczy to ogromny postęp w dziedzinie bezpieczeństwa IT. Opiera się na mechanizmie sekretnego klucza, który nie jest przechowywany w hardwarze, a tworzy się za każdym razem na nowo. Piraci nie są w stanie go skopiować. Na szczęście, bo układy scalone to przecież 'mózgi' komputerów, bez których, chcąc nie chcąc, w XXI wieku nie można się już obejść - podsumowuje Łukasz Nowatkowski.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas