TPM 2.0 i Windows 11 - co to za problem?
W wymaganiach sprzętowych Windowsa 11 można natrafić na wymagany standard układu Trusted Platform Module (TPM) w wersji TPM 2.0. Jak się jednak okazuje, jest to wyłącznie rekomendacja, w rzeczywistości wystarczy TPM 1.2.
Trusted Platform Module (TPM) to standard układu autorstwa Trusted Computing Group. W skrócie odpowiada on za operacje związane z kryptografią, np. za generowanie skrótów dla ciągu bajtów lub liczb pseudolosowych. Dzięki TPM komputer można ochronić przed dostępem osób trzecich.
Po wczorajszej prezentacji Windowsa 11 pojawiły się informacje na temat konieczności wsparcia dla TPM 2.0. Rzeczywistość i analizy ekspertów potwierdziły, że wystarczy TPM 1.2, chociaż Microsoft rekomenduje wersję 2.0.
To dobra informacja. Druga jest taka, że w przyszłości, jeśli chcemy w pełni korzystać z Windowsa 11, potrzebujemy TPM 1.2. W nowych komputerach, odpowiednie rozwiązanie zostało zaimplementowane w oprogramowaniu procesora (opcję aktywującą stosowne oprogramowanie można znaleźć w BIOS-ie płyty głównej).
Windows 11 - kiedy premiera?
W następnym tygodniu osoby będący w kręgu Windows Insider będą mogły sprawdzić pierwszy build (wersję) Windows 11.
Premiera systemu jest planowana dopiero na jesień - prawdopodobnie późny październik lub listopad.
System Windows 11 będzie dostępny na nowych komputerach oraz w ramach bezpłatnego uaktualnienia dla komputerów z systemem Windows 10.
Windows 11 - tak wygląda Windows jutra
Microsoft zaprezentował Windows 11 - system ma odświeżony wygląd, zmiany w Menu Start, ma działać szybciej, a nawet wspierać aplikacje z systemu Android. Firma nazywa go "Windowsem jutra"
------------------------------------------------------
Windows - więcej informacji