UMTS też szkodliwe

Wydawać by sie mogło, że skoro "tradycyjne" komórki - zdaniem niektórych naukowców - szkodzą zdrowiu, to w aparatach "trzeciej generacji", które dopierio wchodzą na rynek - problemy te powinny zostać wyeliminowane. Być moze tak się dzieje, niemniej pojawiają się nowe informacje. Jak wykazały badania przeprowadzone w Holandii, sygnały radiowe emitowane przez sprzęt telekomunikacyjny trzeciej generacji mogą powodować nudności i bóle głowy.

Badania przeprowadził instytut TNO na wniosek trzech holenderskich ministerstw: gospodarki, zdrowia i telekomunikacji. Po raz pierwszy porównano skutki promieniowania stacji bazowych używanych w istniejących obecnie sieciach ze skutkami promieniowania stacji bazowymi trzeciej generacji. I po raz pierwszy wyniki badań są jednoznacznie: komórki 3G szkodzą.

Osobom wystawionym na działanie stacji 3G pogorszyło się samopoczucie - odczuwały mrowienie, bolała ich głowa i robiło im się niedobrze. Natomiast nie zanotowano negatywnego wpływu obecnego promieniowania. Co ciekawe, oba rodzaje stacji powodowały u badanych większą czujność - wzmacniała się pamięć i skracał czas reakcji.

Reklama

Badania przeprowadzone przez TNO różnią się od wcześniejszych testów. Do tej pory skupiano się wyłącznie na skutkach używania telefonów komórkowych - sprawdzano działanie radiacji aparatu trzymanego tuż przy uchu. Tym razem skupiono się na stacjach bazowych: obniżono poziom promieniowania tak, by odzwierciedlał średnie wartości dozwolone w komercyjnych sieciach 3G. Ponadto uczestnicy testów nie wiedzieli czy i kiedy są poddawani promieniowaniu.

Przedstawiciele ministerstw uczestniczących w badaniach zapowiedzieli, że badania będą kontynuowane, a ich wyniki zostaną omówione przez Komisję Europejską.

(mobile.net.pl)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komórki | UMTS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy