W Polsce powstał najszybszy na świecie mikrokontroler

Polskie laboratoria Digital Core Design zaprezentowały swoje najnowsze rozwiązanie, czyli mikrokontroler DQ80251, najszybsze 16/32- bitowe urządzenie tego typu na świecie.

Wyniki polskiego mikrokontrolera DQ80251
Wyniki polskiego mikrokontrolera DQ80251materiały prasowe

Testy przeprowadzone na specjalnej platformie o nazwie Dhrystone 2.1 wykazały, że rodzimy produkt jest ponad 50 razy szybszy od standardu 8051. Czy jest ten standard? Jak podaje Wikipedia, jest to mikrokontroler stworzony przez firmę Intel jeszcze w 1980 roku. Zapoczątkował rodzinę mikrokontrolerów MCS-51. Mikrokontrolery wykorzystuje się powszechnie w sprzęcie AGD, układach kontrolno-pomiarowych, w przemysłowych układach automatyki, w telekomunikacji.

Technologia opracowana w laboratoriach Digital Core Design jest najszybszym na świecie rozwiązaniem z rodziny mikrokontrolerów. Standard stworzony przez firmę Intel wciąż święci triumfy, m.in. dzięki wręcz nieograniczonym możliwościom rozbudowy. Dlatego właśnie DQ80251 wzbudził zainteresowanie całym świecie elektroniki. Dlaczego? Zaimplementowano w nim rozwiązania z pogranicza fizycznych możliwości technologii.

Badania przeprowadzone za pomocą niezależnej platformy Dhrystone 2.1 potwierdziły, że polski procesor jest 56,8 razy szybszy od konkurencyjnych rozwiązań, co ważne - wynik ten został osiągnięty przy zachowaniu tej samej częstotliwości zegara.

- Nasz DQ80251 bez najmniejszych problemów osiąga 300MHz. Nie byłoby to możliwe bez specjalnej architektury - dla porównania dodam, że standardowy procesor 8051 musiałby zostać taktowany częstotliwością 17000MHz, by osiągnąć ten sam wynik - wyjaśnia Tomasz Krzyżak, wiceprezes Digital Core Design.

Dzięki temu procesor znajduje zastosowanie w urządzeniach mobilnych takich jak telefony, odtwarzacze multimedialne oraz w automatyce przemysłowej. Ponadto wskaźnik wydajności procesora mierzony jest na poziomie 0.54311 DMIPS/MHz (VAX MIPS) oraz 14 500 bramkach ASIC. Taki wynik stawia polski procesor nie tylko przed światową konkurencją, ale też pozwala efektywnie zmniejszyć pobór mocy.

- Nasze rozwiązanie PMU (Power Management Unit) w połączeniu z częstotliwością pracy, to odpowiedź na współczesne wymagania urządzeń mobilnych, w których duża moc obliczeniowa musi iść w parze z niskim poborem energii - dodaje Krzyżak. Stworzona przez nich architektura trafiła do urządzeń takich firm takich jak Intel, Siemens, Philips, Toyota, czy General Electric. Produkty polskiego producenta dostępne są poprzez sieć autoryzowanych dystrybutorów za granicą oraz bezpośrednio w Digital Core Design.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas