Asteroida nad Rosją. Internet zalały filmy kosmicznej skały

Filip Mielczarek

Filip Mielczarek

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
104
Udostępnij

Sprawdziły się prognozy astronomów z Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ziemską atmosferę weszła planetoida C0WEPC5, która rozświetliła niebo nad Jakucją we wschodniej Rosji. Internet zalały filmy, na których można zobaczyć lecącą kulę ognia.

Asteroida na kursie kolizyjnym. Sprawdziły się prognozy astronomów.
Asteroida na kursie kolizyjnym. Sprawdziły się prognozy astronomów.123RF/PICSEL

Mała planetoida C0WEPC5 weszła w ziemską atmosferę ok. godz. 17:15 czasu polskiego. Na niebie pojawiła się ogromna kula ognia, która rozświetliła niebo nad całą Syberią. Chociaż magiczny spektakl trwał zaledwie kilka sekund, mieszkańcy wielu miast Jakucji uwiecznili na setkach filmów spadającą kosmiczną skałę.

Asterodia C0WEPC5 spadła we wtorek w Jakucji we wschodniej Rosji. Departament Spraw Nadzwyczajnych Jakucji przekazał, że "zdrowie i życie ludności nie było zagrożone". "Mieszkańcy regionów Olekminskij i Lenskij mogli tej nocy zaobserwować obiekt i rozbłyski przypominające kometę" — możemy przeczytać w komunikacie rosyjskich władz.

Kula ognia nad Rosją. To mała planetoida

Co niezwykłe, astronomom z Europejskiej Agencji Kosmicznej dużo wcześniej udało się przewidzieć, gdzie i kiedy na niebie pojawi się kula ognia. Dzień wcześniej w oświadczeniu ESA podkreślano jednak, że obiekt o średnicy ok. 70 cm nie stanowi zagrożenia dla naszej planety ani dla ludzi. — Uderzenie będzie nieszkodliwe, prawdopodobnie tworząc ładną kulę ognia na niebie nad północną Syberią — pisała Agencja.

Planetoida pierwotnie została wykryta przez astronomów z Kitt Peak National Observatory w pobliżu Tucson w Arizonie. W ośrodku NOIRLab znajdują się dwa radioteleskopy i kilkanaście teleskopów optycznych. C0WEPC5 stała się czwartym w 2024 roku obiektem kosmicznym, który rozbłysnął w ziemskiej atmosferze i to zdarzenie zostało wcześniej zaprognozowane.

Większa wiedza o zagrażających nam planetoidach

Agencje kosmiczne na całym świecie intensyfikują działania mające na celu monitorowanie i katalogowanie niezliczonych asteroid i innych obiektów krążących wokół Ziemi lub przechodzących w jej pobliżu poprzez programy takie jak przegląd ATLAS, Catalina Sky Survey, NEOCC ESA i inne.

NASA pracuje również nad nowym teleskopem obserwującym w paśmie podczerwieni znanym jako NEO Surveyor. Urządzenie kosmiczne będzie wypatrywało potencjalnie zagrażających Ziemi obiektów. Takich nie brakuje, ale w najbliższych latach nic ludzkości nie grozi.

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
70
Super
relevant
19
Hahaha
haha
6
Szok
shock
5
Smutny
sad
1
Zły
angry
3
Lubię to
like
Super
relevant
104
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
Przejdź na