Astronomowie odkryli planetę przypominającą Wolkan, dom Spocka ze Star Treka

Twórcy Star Treka w swoim scenariuszu dotyczącym przedstawicieli obcych cywilizacji, a dokładnie Spocka, inspirowali się istniejącym w rzeczywistości układem gwiazd zwanym Eridiani 40.

Astronomowie odkryli planetę przypominającą Wolkan, dom Spocka ze Star Treka
Astronomowie odkryli planetę przypominającą Wolkan, dom Spocka ze Star TrekaGeekweek

Jednak 50 lat temu nie wiedzieli, że kiedyś odkryjemy tam prawdziwą planetę, którą wtedy nazwali Wolkan. Ten bardzo ciekawy obiekt wykryli astronomowie z University of Florida, w ramach projektu Dharma Planet Survey.

W realnym świecie i w filmie układ gwiazd leży dość blisko Ziemi, jak na warunki Wszechświata, bo zaledwie 16 lat świetlnych od nas. Główna gwiazda układu ma masę wynoszącą 84 procent masy Słońca. Pozostałe dwie gwiazdy są sporo mniejsze i znajdują się w dużych odległościach od siebie.

Eridiani 40 jest zwykłym układem, jakich wiele w kosmosie i na naszym niebie, ale z racji tego, że znajduje się blisko, główna gwiazda jest widoczna z Ziemi gołym okiem. Naukowcy postanowili przyjrzeć się tym gwiazdom bliżej i dostrzegli planetę.

Astronomowie odkryli planetę przypominającą Wolkan, dom Spocka ze Star Treka. Fot. Twitter.

Według zebranych danych, ma ona średnicę dwa razy większą od Ziemi i okrąża Eridiani A w zaledwie 42 dni, co oznacza, że znajduje się bardzo blisko niej. Chociaż jest to bardzo ciekawe odkrycie ze względu na fakt, że Wolkan pojawiła się w Star Trek 50 lat temu, była domem Spocka oraz w scenach z serialu na jej powierzchni było gorąco i wszędzie wylewała się lawa, to jednak w rzeczywistości raczej nie jest zamieszkała przez żadną cywilizację.

Dzieje się tak ze względu na zbyt bliską obecność macierzystej gwiazdy. Wolkan najprawdopodobniej nie posiada atmosfery, a na jej powierzchni panują temperatury rzędu tysięcy stopni Celsjusza, a więc nie może być tu mowy o egzystencji organizmów jakie znamy z Ziemi.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Twitter

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas