Chińczycy pokazali swój księżycowy ogródek, w którym hodują ziemniaki i bawełnę

Misja Change-4, w ramach której Państwo Środka eksploruje powierzchnię niewidocznej z naszej planety części Srebrnego Globu, rozkręciła się na dobre. Naukowcy opublikowali zdjęcia pierwszego księżycowego ogródka.

Chińczycy pokazali swój księżycowy ogródek, w którym hodują ziemniaki i bawełnę
Chińczycy pokazali swój księżycowy ogródek, w którym hodują ziemniaki i bawełnęGeekweek - import

Na pokładzie lądownika znajduje się małe laboratorium, a w nim specjalnie przygotowane sadzonki ziemniaków, drożdże oraz nasiona rzepaku i bawełny. Naukowcy z Advanced Technology Research Institute na Chongqing University opublikowali w Internecie zdjęcia ze swojego mini-ogródka księżycowej biosfery. Możemy na nich zobaczyć kiełkujące na przestrzeni kilku dni nasiona bawełny oraz rzodkiewnika pospolitego. Chińczycy są zachwyceni przebiegiem eksperymentu na Księżycu i patrzą z optymizmem w przyszłość tego typu projektów.

W urządzeniu Chang'e-4 znajdują się też jedwabniki i muszki owocówki. Mają one produkować dwutlenek węgla, a wszystkie rośliny życiodajny tlen. Razem mają one tworząc prosty ekosystem. W kapsule o rozmiarach 18 na 16 centymetrów mają panować idealne warunki z pomocą odpowiedniego ciśnienia, oświetlenia i wody. Patrząc na kwitnące rośliny, możemy dojść do wniosku, że w przyszłości będziemy mogli hodować na Księżycu rośliny na potrzeby wyżywienia kolonizatorów.

Chińczycy pokazali swój księżycowy ogródek, w którym hodują rzodkiewnik pospolity i bawełnę Fot. CNSA/Chongqing University.

Chińczycy stawiają przede wszystkim na ziemniaki, które są najlepszym rozwiązaniem dla rozwijającej się kolonii na Księżycu lub Marsie. Rośliny te bowiem posiadają największą wydajność kaloryczną w stosunku do rozmiaru gruntu, na jakim są uprawiane. Jest to ważne z punktu widzenia ograniczonego miejsca na hodowlę roślin. Trzymajmy więc kciuki za eksperyment Chińczyków, bo jeśli im się powiedzie, będzie to oznaczało, że zapewnienie pożywienia kolonizatorom Księżyca i Marsa, stanie się o wiele łatwiejszym zadaniem, niż nam się do tej pory wydawało.

Źródło: GeekWeek.pl/CGTN/Advanced Technology Research Institute Chongqing University / Fot. CNSA/Chongqing University

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas