Chiny zaskoczyły świat budową potężnej rakiety, która zabierze ludzi na Księżyc

Całkiem niespodziewanie Chińska Agencja Kosmiczna zaprezentowała projekt rakiety, która przeznaczona będzie do dostarczenia ludzi i robotów na powierzchnię Księżyca. Szykuje się ostra rywalizacja pomiędzy USA i Chinami.

Chiny zaskoczyły świat budową potężnej rakiety, która zabierze ludzi na Księżyc
Chiny zaskoczyły świat budową potężnej rakiety, która zabierze ludzi na KsiężycGeekweek

Państwo Środka od dłuższego czasu mówi o planach wysłania astronautów na powierzchnię Księżyca. Mówiło się nawet o dokonaniu tego przed Stanami Zjednoczonymi, ale Chińczycy mieli przez ostatnie lata poważne problemy ze swoją potężną rakietą Długi Marsz 5. Dzięki niej miały też przyspieszyć prace nad budową dużej stacji kosmicznej na ziemskiej orbicie.

Teraz okazuje się, że podczas Chińskiej Konferencji Kosmicznej w Fuzhou, zaprezentowano potężną rakietę o kodowej nazwie 921, która ma być trzy razy potężniejsza od rakiety Długi Marsz 5. Chińczycy chwalą się, że będzie ona zdolna nie tylko do wyniesienia na orbitę dużych elementów nowej stacji kosmicznej, ale również dostarczenia na powierzchnię Księżyca grupy astronautów, robotów i ciężkiego sprzętu.

921 będzie mogła zabrać na Srebrny Glob do 25 ton ładunku. Ma to być rakieta o wielkości porównywalnej z Falcon Heavy od SpaceX czy Delta IV Heavy od United Launch Alliance. Będzie składać się z trzech rakiet o średnicy 5 metrów każda. Pierwotnie Chiny miały plan budowy jeszcze potężniejszej rakiety Długi Marsz 9 o średnicy 10 metrów, ale wygląda na to, że szybciej powstanie 921 i to właśnie ona zrealizuje księżycowe aspiracje Państwa Środka.

Zhou Yanfei, zastępca głównego inżyniera programu załogowych misji kosmicznych w Chinach, poinformował, że już w przyszłym roku na orbitę będą wynoszone elementy pierwszej, dużej chińskiej stacji kosmicznej. Prawdopodobnie Chińczykom nie uda się jako pierwszym w XXI wieku zdobyć Księżyca przez Amerykanami. W technologiach kosmicznych są oni w tyle od USA o jakiś 5 lat.

Źródło: GeekWeek.pl/CNSA / Fot. CNSA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas